Evde Domates, Biber Fidesi Nasıl Yetiştirilir?

İlkbahar mevsiminde saksıya tek fide olarak ekin. Tohumların bir an önce çimlenmesi için saksı toprağının sıcak olmasına özen gösterin. Çimlenme sonrasındaysa saksıyı bir ay kadar serin yerde tutun. Bitkinin büyümesini yavaşlatmaması açısından biber fidelerini çiçek açtıkça koparın.

Domatesin çabuk büyümesi için ne yapmalı?

Saksının 3 te birini verimli bahçe toprağı ile doldurup domates fidesini buraya dikin. Bitki gelişip gübreleme dönemi gelince, organik gübre karıştırdığınız bahçe toprağını saksınıza yavaş yavaş ekleyin. Her seferinde domatesiniz yeni eklediğiniz toprağa kök salacak ve saçak kökler taze gübreyi daha rahat alacaktır.

Domateslerin verimli olması için ne yapmalı?

Dekara 40 kg, taban gübresi 20 potasyum sülfat gübresi kullanılması gerekmektedir. Domates veriminin yüksek oranda olması için gübreleme önemli olmaktadır. Düzenli sulamalarda domatesin çatlamasına önlem alınmaktadır. Bu şekilde, ürün verim ve kalitesi artmaktadır.

Biber büyütmek için ne yapılmalı?

Biberin optimal gelişme sıcaklığı 18-26 ºC’dir. Biber erken devrelerde daha fazla sıcaklığa ihtiyaç duyar. Toprak neminin fazla, besin maddelerince yeterli ve hava sıcaklığının 24-26 ºC olduğu zamanlar iyi gelişim gösterir. Gündüz sıcaklığı 21-26 ºC, gece sıcaklığı 15-17 ºC olduğunda gelişme iyi olur.

You might be interested:  Diyette Bir Porsiyon Yemek Ne Kadar?

Saksıda domates ve biber nasıl yetiştirilir?

Düşündüğünüzden Kolay Olacak: Saksıda Adım Adım Domates Nasıl Yetiştirilir?

 1. 1. adım: Çimlenme tepsisi ya da plastik bardakların içini verimli bahçe toprağı ile doldurup tohumları içine ekin.
 2. 2. adım: Tohumların çimlenmesi için onları güneş görmeyen, sıcak bir ortamda bekletin ve toprağı sürekli nemli tutun.

Domatese kaç günde bir su verilir?

Kurak bölge şartlarında domatesin su ihtiyacı genel olarak şöyle bir dağılım gösterir; Mayıs ayında 3 günde bir su, Haziran ayında 2 günde bir su, Temmuz ayında 6 günde 5 su, Ağustos ayında 7 günde 4 su, Eylül ayında haftada bir olmak üzere toplam 18 kez sulanmalıdır.

Domates hangi gübreyi sever?

Domates hangi gübreyi sever yerine hangi besin maddelerine ne kadar ihtiyaç duyduğuna odaklanmalıyız. Domates bitkileri için azot, fosfor ve potasyum gibi makro besinlerin yanı sıra magnezyum, kalsiyum, bor ve çinko gibi temel mikro besinlere ihtiyaç duyar.

Saksıda domates verimi nasıl artar?

Saksının 3’te 1’ini verimli bahçe toprağı ile doldurup domates fidesini buraya dikelim. Bitki gelişip gübreleme dönemi gelince, organik gübre karıştırdığımız bahçe toprağını saksımıza yavaş yavaş ekleyelim. Her seferinde domatesiniz yeni eklediğiniz toprağa kök salacak ve saçak kökler taze gübreyi daha rahat alacak.

Domatese ilaç ne zaman atılır?

İlaçlamanın ilk belirtilerin görüldüğü zaman veya çiçeklenme döneminin başında 10 gün arayla yapılması gerekiyor.

Sebze fidelerine ne iyi gelir?

Sebzeleri haşlayıp suyunu kullanmaktan tutun da akla hayale gelmeyecek ilginç karışımlara dek, bu tariflerin her biri bitkilerinize iyi gelecek!

 • İsraf etmiyor, her şeyini değerlendiriyoruz: Sebze suyu.
 • Kabuklar da olur: Meyve ve sebze kabukları
 • Adeta bir sardunya coşturan: Haşlanmış yumurta suyu.
 • Biber fidesi nasıl büyütülür?

  Bitki büyüdükçe gövdenin büyük kısmının toprağın içinde kalması önemli. Ayrıca daha hızlı bir çimlenme yakalamak istiyorsanız ekim sırasında toprağınızın soğuk değil, ılık hatta sıcak olmasına da özen göstermelisiniz. Ayrıca biberler büyüdükçe sarkabileceği için toprağa şimdiden birkaç çubuk da saplayabilirsiniz.

  You might be interested:  Yemek Sepeti 30 Tl Indirim Kuponu Nasıl Kullanılır?

  Biber fidesi kaç günde bir sulanır?

  Sıcak havalarda, kumlu topraklarda her 2-3 günde bir, ağır topraklarda 3-7 günde bir sulama yapılmalıdır.

  Bibere hangi gübre iyi gelir?

  Ticari gübreler yanında organik gübreler bibere daha iyi gelmektedir. Organik gübre olarak dekara 3 veya 4 ton olarak ahır, iyi yanmış çiftlik gübresi verilmektedir. Bu gübreler biber için, daha iyi olmaktadır.

  Saksıda domates biber kac gunde Sulanir?

  Domates fidelerinin sağlıklı şekilde büyümesi için 3 günde 1 defa olacak şekilde sulamalısınız.

  Domates biber fidesi güneşi sever mi?

  Fide ya da tohumu dikmek için açılan çukura bu malzemeleri koyup dikimi gerçekleştirebilirsiniz. Güneşi sever. Gün içerisinde 6-8 saat güneş alabilir.

  Balkonda domates yetiştirilir mi?

  Balkon ve bahçelerde yetiştireceğiniz bu meyve sebzelerin arasında çilek, domates, nane, limon yetiştirmek popüler aktiviteler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Saksıda domates nasıl yetiştirilir, son dönemde daha çok ilgi çeken bu yöntem ile küçük bir saksı ile bile kendi sebzenizi yetiştirebilir hale geleceksiniz.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *