Ev Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Evde domates salçası yapılışı: Domatesleri öncelikle iyice yıkayın. Ardından yeşil saplarını çıkarın ve bir kabın içine iri iri doğrayın. Doğradığınız domateslerin üzerine de kaya tuzunun yarısını ekleyin.

El yapımı domates salçası nasıl yapılır?

Domateslerin yeşil saplarını çıkarın ve bir kaba iri iri doğrayın. Doğradığınız domateslerin üzerine kaya tuzunun yarısını ilave edin. Kapağını kapatın ve 3-4 gün iyice domatesler eriyip, kabukları kolay ayrılır kıvama gelinceye kadar bekletin.

Domates salçası en kolay nasıl yapılır?

Salça Yapımı ( Kaynatarak) Tarifi Nasıl Yapılır? Domatesler yıkanır gelişi güzel kesilerek büyük tencereye konur, üzerine kırmızı biberler yıkanır, çekirdekleri çıkarılır,gelişi güzel kesilerek domateslere ilave edilir, arada karıştırarak iyice yumuşayıncaya yaklaşık 1 saat kadar pişirilir ve blender ile iyice ezilir.

100 kilo domatesten kaç kilo salça çıkar?

Domates salçası için aldığınız domatesin büyüklüğü, sululuğu çıkaracağınız salçanın miktarını değiştirmektedir. Sulu bir domatesten daha fazla salça etmeniz mümkün. Ancak ortalama olarak 10 kilo domatesten 1 kilo salça elde edilir.

Güneşte domates biber Salçasi nasil yapılır?

Genişçe bir tencerenin içerisine bir kat domates bir miktar kaya tuzu ve bir kat biber olarak malzemelerin hepsini yerleştiriyoruz. Tencerenin kapağını kapatıp ve minimum 10-12 saat dinlendiriyoruz. Bir gün sonra tencereye 1 su bardağı su ekleyip ve ocağın altını açıyoruz. Salçayı 20-25 dakika ocakta pişiriyoruz.

You might be interested:  Lahana Yaprağı Nasıl Haşlanır?

En sağlıklı salça nasıl yapılır?

İşte sağlıklı biber salçası tarifi:

Biber salçası yaparken seçtiğiniz biberlerin taze ve bol etli olmasına dikkat edin. Biberlerin saplarını ve çekirdeklerini iyice ayıklayın. Hepsini iri parçalar halinde doğrayıp aralarına kaya tuzu serperek tencereye aktarın. Az miktarda sıcak su eklediğiniz malzemeleri pişirin.

Domates salçası ekşi olmaması için ne yapmalı?

Cam kavanozlara doldurduğunuz salçanın üzerine zeytinyağı eklemek onun küflenmesini ve bozulmasını engelleyecektir. Zira ekleyeceğiniz yaklaşık iki parmak kadar zeytinyağı kavanozun kapağından hava girse dahi bu havanın salçayla buluşmasını önleyecektir.

Salça yaparken tuz ne zaman atılır?

Salça Yaparken Tuz Ne Zaman Atılır? Domateslerin suyunu süzdükten sonra salça yapımına geçme aşamasında tuz atılması en doğrusudur. Salçanın uzun süre bozulmamasını sağlayan en önemli faktör tuzdur. Bu tuzun da mutlaka turşuluk olarak tabir edilen kaya tuzu olması gerekir.

Biber Salçasına tuz ne zaman atılır?

Temizlenen biberlerin daha sonra makinelerde çekildikten sonra kuruması için damlara serildiğini kaydeden Gözübüyük, “Kuruma aşamasında çekilen biberin çürümesini önlemek için bir miktar tuz atılır. Ancak atılan tuz fazla olmamalıdır.

5 kilo salçaya ne kadar tuz atılır?

Kenara aldığımız salçaları kavanozlara doldurup sıcak kapak ile birlikte kapatalım.Bu yöntem uzun süre salçanın bozulmaması için gereklidir. Bu arada salçaya konulan tuz oranı %5 ideal kıvamdır.Yani 1 kg salça için 50 gram tuz.

100 kilo biberden kaç kilo salça çıkar?

100 kilo kırmızı biberden ortalama 25 kilo biber salçası elde ediliyor, salçanın kilosu da 20 liradan alıcı buluyor.

300 kg domatesten ne kadar salça çıkar?

Köy kadınları kış aylarında tüketilmek üzere üretilen salça için 300 kilo domatesten 70 kilo salça elde ediyor.

50 kilo domatesten kaç kavanoz konserve çıkar?

İlçede yaşayan Ayşe Çifci, kışlık menemen konservesinin yapılışı hakkında bilgi verdi. Çifci, pazardan aldıkları 50 kilo domatesten yaklaşık 75 kavanoz menemen konservesi çıktığını belirterek, ‘Hazırladığımız domates ve biberler kazanda 2 saat odun ateşinde kaynıyor.

You might be interested:  Patlıcan Budaması Ne Zaman Yapılır?

Güneşte salça nasıl yapılır Cahide?

BİBER SALÇASI YAPIMI

Saplarını ve çekirdeklerini temizleyin. Kıyma makinasından veya robottan çekin. Yeteri kadar tuz atıp,aynen domates salçasında olduğu gibi düz kaplara koyup,güneşte katılaşana kadar bekletin. Salçanızı daha kolay yapmak için, salça makinası da kullanabilirsiniz.

Güneşte salça kaç günde olur?

Her sistemde güneşe konulan salçalar 2-3 saatte bir karıştırılmalı be güneşten yüzeyi sertleşmiş kısımları karıştırılarak her tarafı eşit şekilde kuruması sağlanmalı. Güneşe göre 1-2 gün içinde salça hazır olacaktır zaten.

Biber salçası ne kadar kaynatılmalı?

Tencereyi biberlerin yarısına kadar gelecek suyla dolduruyoruz ve biberler yumuşayana kadar orta ateşte yaklaşık 20 dakika haşlıyoruz. Daha donra suyunu süzüp sıcakken blenderden geçiriyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *