Dondurucuya Bezelye Nasıl Koyabilirim?

Bezelyeyi hanımlar 2 şekilde saklar. Birincisi bezelyeyi ayıkladıktan sonra direkt olarak buzdolabı poşetlerine koyup derin dondurucuda koymaktır. Bu şekilde poşetleri yayvan hale getirirsek dondurucuda kapladığı yerden de tasarruf ederiz. Kullanacağınız zaman önce bezelyeyi haşlamanız gerekmektedir.
Bunun için yapmanız gerekenler de bir hayli basit. Buzdolabı poşeti ya da kilitli poşetlerin içine bezelyeleri tek seferde kullanacağınız şekilde pay edin ve içindeki tüm havanın çıkmasını sağladıktan sonra buzdolabı poşetinin ağzını sıkıca kapatın. Ardından dondurucunuza koyun.

Taze bezelye Buzluga nasil koyulur?

Dondurucuda Bezelye Saklama Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Bezelyeleri ayıklayarak sudan geçirelim.
  2. Biraz bekleyip suyu süzülünce buzdolabı poşetlerine doldurarak derin dondurucuya kaldıralım.
  3. Kışın yemeklerde ve salatalarda afiyetle kullanabilirsiniz.

Buzlukta saklanan bezelye nasıl pişirilir?

1 orta boy patatesi ve havucu küçük küçük küp küp doğrayıp ekleyelim. 2-3 dakika kavurduktan sonra dondurucudan çıkardığımız bezelyeyi hiç çözdürmeden üzerine ekleyelim. (Taze de aynı şekilde kullanabilirsiniz. ) Güzelce karıştırdıktan sonra üzerini geçecek kadar kaynar su ekleyip orta ateşte pişmeye bırakalım.

Bezelye hangi ayda buzluga atilir?

Bezelye dondurucuya atmak isteyen herkesin merak ettiği bir soru, bezelye hangi ayda hangi mevsimde buzluğa atılır. Buzlukta yaklaşık 10 ay süre ile saklayabileceğiniz bezelyeleri dondurucuya atmak için en ideal mevsim ilkbahar mevsiminin sonları yaz mevsiminin başlangıcı olan zaman dilimidir.

You might be interested:  Kabak Detoksu Nasıl Yapılır?

Bezelye buzluğa nasıl konur nefis yemek tarifleri?

Bezelyeleri ayıklayalım güzelce. Kaynar suya atalım ve 10-15 dk kadar rengi dönene kadar pişirelim. Sonra suyunu süzüp soğuk suya tutalım. Buzdolabı poşetlerine kullanacağımız miktarda paylaştırıp soğuduktan sonra ağızlarını bağlayıp dondurucularda muhafaza edelim.

Bezelye Haşlanmadan dondurucuya konur mu?

Bezelye haşlanmadan da dondurucuya konabilir. Dondurucudan çıkardıktan sonra çabucak yemek hazırlamak için haşlanarak konması tercih edilse de yıkanıp ayıklandıktan sonra buzdolabı poşetlerine bölüştürerek koyduktan sonra direkt olarak derin dondurucuya atılabilir.

Bezelye Haşlanmadan pişer mi?

Bezelye yemeği pişirecekseniz taze veya derin dondurucudan çıkardığınız bezelyeleri direkt olarak yemekte kullanabilirsiniz. Eğer bezelyeleri daha sonra yemeğini yapmak üzere haşlayacaksanız haşlama süresini kısaltın. 20 dakika haşlamak yeterli olacak, yemeğe girdiği esnada pişmeye devam edecektir.

Hazır dondurulmuş bezelye nasıl pişirilir?

Zeytinyağını tencereye koyup üzerine küçük doğradığımız soğanları ekliyoruz.Pempeleşene kadar kavuruyoruz. Daha sonra domates rendesi ve salçayı da ekleyip bir daha kavuruyoruz. Küp küp doğradığımız patatesleri ekleyip az daha kavuruyoruz. En son bezelyeleri ve suyunu da ekleyip pişmeye bırakıyoruz.

Buzluktaki bezelye kaç dakikada pişer?

Donuk bezelye kaç dakikada pişer? Tuz ekleyip yemeğin üzerini geçecek şekilde su ilave edip tencerenin kapağını kapatıyoruz. Düdüklüde 15 dakikada, normal tencerede 45 dakikada pişecektir.

Bezelye hangi ayda olur?

Bezelyenin hasadı Mayıs ayı itibariyle başlar. Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları boyunca tezgahlarda bolca bulunur.

Hangi ayda hangi kışlık yapılır?

Kışlık hazırlıklar genelde Mayıs ayında başlayarak Ekim ayına kadar sürmektedir. Turşu, erişte ve tarhana ilk akla gelen kışlık hazırlıklardır. Kışlık hazırlık dondurucuya bezelye atma ve salamura yaprak yapma ile başlar. Ekim ayında da köz kırmızı biber turşusu ile son bulur.

You might be interested:  Kuru Patlıcan Biber Dolması Nasıl Yapılır?

Bezelye ne zaman alınır?

Bezelye İlkbahar mevsiminin son ayı itibariyle yaz aylarının sonuna kadar tüm market ve pazarlarda bulunan bir besindir. Bezelye, yaz mevsiminin lezzetli sebzelerinden olup yaz aylarında tüketilir. Aynı zamanda yazın aldığınız bezelyeyi ayıklayıp buzluğa attığınızda kış mevsiminde de tüketebilirsiniz.

Bezelye yemeği nasıl yapılır?

Bezelye Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Soğanları yemeklik doğrayın ve zeytinyağında kavurun.
  2. Havuç ve patatesleri küp küp doğrayın.
  3. Soğanlar kavrulunca kıymayı ekleyip güzelce kavurun.
  4. Kavrulan kıymanın üzerine salçayı ekleyip salçanın kokusu çıkana kadar biraz daha kavurun.
  5. Pul biber ve tuz ilave edip karıştırın.

Konserve bezelye açıldıktan sonra ne kadar dayanır?

Konserve açıldıktan sonra dolapta en fazla 3-4 gün muhafaza edilebilir. Açılmamış bir konservenin ise 6 ay kadar saklama süresi var’ diye konuştu.

Konserve buzluğa konur mu?

Konserve Yiyecekleri Derin Dondurucuda Saklamayın

Çünkü konservelerin içerisinde bulunan su, derin dondurucu içerisindeyken genleşebilir ve konserve derin dondurucuda patlayabilir. Bu riski almamak adına konserve yiyecekleri derin dondurucuda saklamamalısınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *