Domates Sebzesi Nasıl Yetiştirilir?

Domates Nasıl Yetiştirilir?

 • Fideyi dikeceğiniz toprağı ilk olarak gübreleyin.
 • Bir tırmık yardımı ile toprağı düzenleyin.
 • Bir mala yardımı ile fideyi ekeceğiniz alanda bir delik açın.
 • Fideyi nazik bir şekilde mala ile açtığınız deliğe yerleştirin.
 • Etrafındaki toprak ile fidenin kökünü sabitleyin.
 • İlkbahar aylarında gübrelenen topraklar domates yetiştirmek için elverişli hale gelirler. Domates tarlada ve saksıda yetiştirmek için uygun bir sebzedir. Domates fidesi ekildiği toprakta ne çok altta ne de çok üstte bulunmalıdır. Yeterli güneş ve bol su ile beslenen domates fideleri kısa sürede gelişmeye başlarlar.

  Domates fidesi ektikten sonra bakımı nasıl yapılır?

  Domates ektikten sonra bakım nasıl yapılmaktadır? Derin sürümle hazır olan toprak, sonbaharda 3-4 ton/da ahır gübresi alır. İlkbaharda ise karık hazırlığından önce taban gübresi alır. Fosforlu gübrenin tamamı gider. Diğerlerin üçte biri taban gübresi olarak gider.

  Domates fideleri nasıl yetiştirilir?

  Saksının 3 te birini verimli bahçe toprağı ile doldurup domates fidesini buraya dikin. Bitki gelişip gübreleme dönemi gelince, organik gübre karıştırdığınız bahçe toprağını saksınıza yavaş yavaş ekleyin. Her seferinde domatesiniz yeni eklediğiniz toprağa kök salacak ve saçak kökler taze gübreyi daha rahat alacaktır.

  You might be interested:  Yemek Yeme Isteği Nasıl Giderilir?

  Domates fideleri kaç günde bir sulanır?

  Kurak bölge şartlarında domatesin su ihtiyacı genel olarak şöyle bir dağılım gösterir; Mayıs ayında 3 günde bir su, Haziran ayında 2 günde bir su, Temmuz ayında 6 günde 5 su, Ağustos ayında 7 günde 4 su, Eylül ayında haftada bir olmak üzere toplam 18 kez sulanmalıdır.

  Domates fidelerinin arası ne kadar olmalı?

  Tek sıralı dikim tavsiye edilir. Nisan-Mayıs aylarında toprak tavlı iken dikilmelidir. Yer çeşitlerinde bitki aralığı, 40-60 cm karık aralığı 120-160 cm arasında olmalıdır. Sırık çeşitlerde ise sıra üzeri 30-40cm, sıra üzeri 60-70 cm olmalıdır.

  Domates nasıl yetiştirilir aşamaları?

  Düşündüğünüzden Kolay Olacak: Saksıda Adım Adım Domates Nasıl Yetiştirilir?

  1. 1. adım: Çimlenme tepsisi ya da plastik bardakların içini verimli bahçe toprağı ile doldurup tohumları içine ekin.
  2. 2. adım: Tohumların çimlenmesi için onları güneş görmeyen, sıcak bir ortamda bekletin ve toprağı sürekli nemli tutun.

  Domates yetiştirirken nelere dikkat edilmeli?

  Saksıda yetişen domatesleri güneş alan bir yere koyun. ayrıca her gün bir kez derinlemesine sulamayı da unutmayın. Toprağın verimli olması gerekir. Bu yüzden toprağına mutlaka organik gübre ekleyin. Organik gübre toprak verimini arttıracak fidelerin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

  Domates fidesi güneşi sever mi?

  Güneşi sever. Gün içerisinde 6-8 saat güneş alabilir.

  Domates fidesi kac gunde yetisir?

  Açık tarlada yetiştirilen domates, tohum ekiminden sonra 80-100 gün içinde, fide dikiminden sonra ise 60-80 gün arasında hasatlık hale geliyor. Serada yetiştirilen domatesler, 60-70 gün sonra hasat edilmeye başlanıyor.

  Yeni dikilen fide kaç günde sulanır?

  Fideler tutana kadar bir iki kez sulama yapılır. Daha sonra ilk meyveler görülene kadar mümkünse sulama yapılmamalıdır. Eğer çok kurak giderse bu devrede de bir iki sulama yapılabilir. Normal sulamaya yörelerin iklim koşullarına göre değişik zamanlar da başlanır ve 7 ile 12 gün aralar ile sulamalar yapılır.

  You might be interested:  Sakaryada Nerede Yemek Yenir?

  Domates kaç litre su ister?

  2.1 Su. Uygun sulama metodu (Resim 3) yüksek verim ve kalitenin elde edilmesinde temel özellik taşır. Domates açık arazide 6.000 m3/ha ve sera koşullarında 10.000 m3/ha suya ihtiyaç duyar.

  Domateste yüksek verim nasıl alınır?

  Dekara 40 kg, taban gübresi 20 potasyum sülfat gübresi kullanılması gerekmektedir. Domates veriminin yüksek oranda olması için gübreleme önemli olmaktadır. Düzenli sulamalarda domatesin çatlamasına önlem alınmaktadır. Bu şekilde, ürün verim ve kalitesi artmaktadır.

  Domates fidesi hangi saatte dikilir?

  Fide dikimi mümkünse akşamüstü veya sabah erken, havanın serin olduğu saatlerde yapınız. Fideleri kabından çıkarırken yapraklarından tutunuz, kesinlikle gövdeyi zedelemeyiniz. Dikimde, fide kök boğazını toprakla örtmeyiniz. » Dikim Sonrası Yeterli miktarda can suyu veriniz.

  Domates kaç dereceye dayanır?

  Domates bitkisi soğuk havalarda büyümesini normal veya iyi bir şekilde sürdüremez. 14 derecenin altındaki sıcaklıklarda meyve bağlamaz. Yetiştirme devresinde sıcaklık eksi 2 dereceye düştüğü zaman bitki tamamen zarar görür. Domateste normal bir gelişmenin meydana gelebilmesi için en uygun sıcaklık 15-20 derecedir.

  Domates seracılığı nasıl yapılır?

  SERANIN DİKİME HAZIRLANMASI VE DİKİMİ

  İki andal arasında 90-100 cm. çukur yürüme yolu bırakılmalıdır. Kenarlardaki andallar ile sera plastiği arasında en az 25-30 cm. aralık bulunmalıdır. Ancak hafif kumlu topraklarda dikimin sırtlara (andallara) yapılmasına gerek yoktur. Böyle seralarda düz olarak dikim yapılabilir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *