Domates Nerede Meşhurdur?

Ülkemizde Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde 2016-2017 arasında ortalama %78 üretimi yapılmış olan domates en çok Akdeniz Bölgesi’nde üretimi yapılan bir meyvedir. Akdeniz Bölgesi’nde Ege ve Marmara Bölgesi izler. 2013 yılında Akdeniz Bölgesi üretiminin %98’i sofralık domates üretimini gerçekleştirmiştir.

Hangi ilin domatesi meşhur?

Türkiye’de domates genellikle Ege, Akdeniz ve Marmara kıyılarına dağılmış durumdadır. BU bölgeler dışında Tokat ve Şanlıurfa illerinde de domates yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Domates yetiştiriciliğinde ülkemizde ilk sırayı yaklaşık %20,6 ile Antalya ili alır. daha sonra,2 ile Bursa, %7,8 ile İzmir ili gelir.

Türkiye domatesi nereden alıyor?

Domates, dış ticarette taze ve dondurulmuş olarak değerlendirilen ürünler arasındadır. Dondurulmuş, kurutulmuş, konserve edilmiş ve salça olarak da dış ticareti yapılmaktadır. İthalat ise 2021 yılında 1.042 ton olup ithalatın 766 tonu (%73,5) Rusya, 174 tonu ise Belarus ile gerçekleşmiştir.

Domates nerede ve nasıl yetişir?

Domates ılıman iklim kuşağını seven bir sebze olarak bilinir. İdeal domates yetiştiriciliği için ortamın 18 ile 27 derece sıcaklıkta olması gerekir. Domates hava sıcaklığının 10 derecenin altında olduğu ya da aşırı yağış alan bölgeler de zarar gören bir sebzedir. Aşırı su alan domates çiçekleri çürümeye başlar.

Pembe domates nerelerde yetişir?

Yalova’nın bazı köylerinde yetişen pembe domatesler, İstanbul’da satılıyor. İstanbul’un pahalı yerlerinde kilosunu 10 liradan sattıklarını söylediler. Daha çok üretilirse, daha ucuza tüketilebilir.

You might be interested:  Domates Suyundan Ne Yapılır?

En güzel domates nerede yetişir?

Domates Nerede Yetişir? Domates ülkemizde en çok Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde yetiştiriliyor. Domatesin en çok yetiştirildiği iller arasında ise Antalya, Bursa ve Manisa sayılıyor.

Sivri domates nerenin?

Petemek Domates

Ankara, Çanakkale ve Bursa bölgelerinde üretim yapılmaktadır. İtalyan domatesi olarak da bilinir.

Domatesin anavatanı neresi?

Domates (Solanum lycopersicum), patlıcangiller (Solanaceae) ailesinden, anavatanı Güney ve Orta Amerika olan, meyvesi yenebilen otsu bitki türü.

En iyi domates hangisi?

En verimli domates tohumu; Doğal marmande domates verimli çeşitlerden olmaktadır. Ancak, düz, kalın etli ve tatlı, lezzetli bir yapıya sahip olmaktadır. Kısımlar halinde ekim yapıldığı zaman daha çok verim alınmaktadır. Bu domates çeşitlerinde hem verimli olmakla birlikte, tüm sezon boyunca meyve alınmaktadır.

Domates en çok hangi ülkede yetişir?

Çin Halk Cumhuriyeti, yılda 61.631.581 ton üretim ile dünyanın en büyük domates üreticisidir. 12.150.000 ton üretimiyle Türkiye 4 olarak sıralanmıştır.

Domates hangi iklimi sever?

Domates ılıman iklim sebzesidir. İdeal sıcaklık ortalaması 18°C ve 27°C arasındadır. Bu nedenle kuzey ve güney yarım kürenin 30. ve 40. paralelleri arasında kalan ılıman bölgelerde dış koşullarda yetiştiriciliği kolaylıkla yapılabilmektedir.

Domates ağaçta mı yetişir toprakta mı?

Domates ağacı ülkemizde de sürekli olarak yetişen bir ağaçtır. Bundan dolayı domates meyvesi ihracatta önemli bir konumda bulunmamaktadır. Domates ağacı domates meyvesi mahsulünü veren bir ağaçtır. Patlıcangiller familyasına mensup olan bir ağaçtır.

Domates hangi mevsimi sever?

Domates yaz sebzeleri arasında yer alır. Domates dört mevsim boyunca yetiştirilir ve tüketilir. Ancak domates iklim ve çeşitlerine bağlı olarak Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında hasat edilir, yani tarladan toplanır. Yılın geri kalan aylarında domatesler sera da üretilmektedir.

You might be interested:  Lahana Dolapta Nasıl Saklanır?

Pembe domates doğal mı?

Anadolu topraklarında asırlardır yetiştirildiği bilinen ancak üretimi azalan yerli ürün pembe domates, son yıllarda yine gözde olurken, doğal ürün olması dolayısıyla İstanbul’da kilosunun 10 liraya ulaşan fiyatlardan satıldığı bildirildi.

Pembe domates organik mi?

Doğal bir tohumun ise devamlılığı vardır ve yıllarca üretebilirsiniz. Kışın ortasında bazı marketlerde, hatta organik pazarlarda bile pembe domates satıldığını görüyoruz. Bunlar kesinlikle doğal değil” dedi.

Pembe domates neden pembe?

Kırmızıyla pembe arasında besin değeri ve fayda açısından hiçbir fark olmadığını dile getiren uzmanlar, pişirildiğinde etkisi daha da artan domatesin tüm türlerinin likopen açısından aynı olduğunu belirtti. “Likopen kaynağı bir besin işlendiğinde, içeriğindeki likopenin vücut tarafından kullanılma oranı da artar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *