Domates Nasıl Kurutulur Tarifleri?

Domates nasıl kurutulur? Ev koşullarında domates kurutmak istersek yazın aldığınız orta boy etli domatesleri yıkadıktan sonra ortadan ikiye ayırıp çekirdeklerini çıkartın. Fırın ızgarasında 60-70 derecede ortalama 6 saat kadar kurutun. Soğuyunca kapalı bir kaba cam kavanoza koyup serin ve kuru bir yerde saklayınız.

Domates en iyi nasıl kurutulur?

Dilimlediğiniz domatesleri aralıklı olacak şekilde dizin. Domateslerin üzerine isteğe göre karabiber, kekik veya tuz ekleyebilirsiniz. Eğer tuz kullanacaksanız, kaya tuzu olmasına özen gösterin. Önceden ısıtılmış 110 dereceli fırında domateslerini 3-3,5 saat kadar pişirin.

Evde domates kurusu nasıl yapılır?

✅Malzemeler 1 kase bardak domates dediğimiz salçalık domates Kaya tuzu Hazırlanışı Domatesler güzelce yıkanıp ortadan ikiye kesilir. ✅Tepsilere yerleştirilip üzerlerine kaya tuzu serpilir. ✅Güneşte yaklaşık bir haftada domatesler kurutulur. ✅Afiyetle tüketin.

Domates güneşte kaç günde kurur?

Her gün kontrol edilerek altlı üstlü kuruyana kadar güneşte tutulur. Büyüklüğüne göre 7-12 gün arası bütün domatesler kuruyacaktır.

Domates kuruturken nelere dikkat edilmeli?

Kurutmak istediğiniz domateslerin üzerine bir miktar tuz serpin. Bu yöntem, domateslerin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır; ancak bir yandan da domateslerin sulanmasına neden olup kurumasını geciktirecektir. Bu nedenle tuz miktarını fazla kaçırmamaya dikkat edin.

You might be interested:  Lahana Nasıl Kesilip Haşlanır?

Güneşte domates nasil kurutulur?

Peki dolmalık kışlık domates nasıl kurutulur diye düşünenler için bir tüyo daha sizlerle. Etli ve iri domateslerin içini kaşık yardımıyla boşaltın. Tepsi içine domatesleri oturtun. Diğer domatesleri kuruttuğunuz gibi güneşte üst ve alt kısımlarını kontrol ederek kurutma işleminizi yapabilirsiniz.

Kaç kilo domatesten kuru domates çıkar?

14 kilo domatesten 1 kg domates kurusu çıkmaktadır.

Kahvaltıya domates kurusu nasıl yapılır?

Kahvaltılık Domates Kurusu Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Kuru domatesler suda haşlanıp suyu süzülür.
  2. Soğuyan domateslere doğranmış sarımsak, iri kırıklanmış ceviz, zeytin yağı, kekik, pul biber ve tuz eklenip karıştırılır.
  3. Buzdolabında bekletilip servis yapılır.

Fırında kışlık domates nasıl kurutulur?

Domatesleri yıkayın süzgüye alın, boyuna boyuna doğrayın, yağlı kağıt serdiğimiz fırın tepsisine dizin,ortalarına birer çimdik tuz koyun, önce 200 derece fırında 20 dk tutun,sonra 180 derecede 30 dk tutun,sonra 150 derecede 3-4 saat tutun, ara ara domatesleri kontrol edelim,yanmasın havlu kağı serdiğimiz tepsiye alt

Kurutulmuş domates zeytinyağında nasıl saklanır?

Kağıt havlu ile domateslerin suları alınır. Kavanozun içerisine domatesin yarısı ile sarımsak ve baharatlar eklenir. Diğer kalan domatesler de üzerine ilave edilir. Son olarak üzerini geçecek kadar zeytinyağı eklenerek kapatılır ve buz dolabına kaldırılır.

Domates kuruturken neden tuz atılır?

Tuz kurutulurken domateslerin küflenmesini engelleyerek fireyi en aza indirir. Ancak tuz eklenerek kurutulan domateslerin tadı doğal ekşimsi domates tadından uzaklaşabiliyor.

Domates kurutmadan önce yıkanır mı?

Ancak sağlığınız açısından en faydalı olan yöntemin, güneşte domates kurutma yöntemi olduğunu unutmayın. Fırında domates kurutmak için ilk olarak domateslerinizi yıkayın. Sap kısımlarını da kestikten sonra dik olrak domateslerinizi kesin. 60 dereceye ayarladığınız fırında yaklaşık 12 saat kadar pişirin.

You might be interested:  Salatalık Turşusu Nasıl Olur?

10 kg domatesten kaç kg kuru domates çıkar?

Domates yaklaşık %94-95 civarında özünde su ihtiva eder. Bu sebeple kurutma sonucunda yaklaşık 15 kg domatesten 1 kg kuru domates kalmaktadır. Kurutma esnasında üründeki su buharlaşır ve ürünün katı maddesi yani özü kalır.

Domates kurutması nasıl yenir?

Kuru domates yemeklerin içerisinde ya da kahvaltıların yanında direkt olarak tüketilebilmektedir. Sandviçlerin içerisinde, salata çeşitlerinde, ezmelerde tüketilebilen kuru domates kahvaltı sofralarında peynirlerin ya da kızarmış ekmeklerin yanına yakıştırılan bir üründür.

Kurutulmuş domates nasıl muhafaza edilir?

Domates kurusunu daha uzun süre saklamak için, ağzı kapalı ve hava almayan bir kavanoza koyup kuru ve serin yerde bekletmeniz gerekir. Ayrıca kışlık domateslerinizi zeytinyağı içinde, birkaç diş sarımsak ile bir kavanoza yerleştirip, kapağını sıkıca kapatıp serin bir yerde saklayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *