Domates Kışlık Nasıl Hazırlanır?

KIŞLIK DOMATES KONSERVESİ YAPILIŞI Öncelikle domateslerin arka kısımlarına artı şeklinde çizik atıp kaynayan tenceredeki suyun içerisine bırakın. Yaklaşık 1 dakika kadar kaynattıktan sonra soğuk su dolu kabın içerine çıkarın. Bu işlem domateslerin kabuklarının kolayca elle soymanızı sağlayacaktır.

Domates konservesi kac dk Kaynatilir?

orta hararetli ateşte en az 45-60 dk kaynatılır. Kaynatma süresi çok önemli. 45 dk pişirdim altını kapatayım demeyin, bu noktada domatesin su miktarı size yol gösterici olacaktır. Eğer çok suluysa biraz daha kaynatın.

Buzlukta çiğ domates nasıl saklanır?

Domatesleri küp küp keserek buzlukta saklayabileceğimiz gibi rendeleyerek de dondurucuda saklayabilirsiniz. Bunun için rendelediğiniz domatesleri ince süzgeçten az miktarda suyunu salacak kadar süzün. Çok fazla suyunu süzer iseniz, kıvamı salça gibi olur. Ardından poşetlere koyup, dondurucuda saklayabilirsiniz.

5 kilo domatese ne kadar tuz konur?

Bu malzemeler yaklaşık 5 kiloluk domates için: domatesin kilosuna göre malzemeleri ayarlanır.

 1. 5 kg taze domates.
 2. 1 yemek kaşığı tuz.
 3. 1 yemek kaşığı şeker.
 4. Yarım çay bardağı sıvı yağ
You might be interested:  Bezelye Ne Kadar Sürede Pişer?

Domatesle ne yapilir kislik?

Domates sosu, kışlık menemen, domates konservesi, sarımsak ve fesleğen eklenen aromalı domates sosları, buzluğa domates atma ve listede göreceğiniz değişik değişik yöntemler… Damak zevkinize uyacağını düşündüğünüz bir yöntemi seçerek hazırlıklara başlayabilirsiniz.

Konserve yaparken kaç dakika kaynatılır?

Büyükçe bir tencerenin içerisine yarısı kadar su ilave edin. Su kaynayınca kavanozları ve kapakları dikkatli bir şekilde tencereye aktarın. Ortalama 40 dakika kadar (vaktiniz varsa 1 saat) kavanozlarınızı kaynatın.

Konserve kaç dk kaynatılır?

Evde konserve hazırlarken mutlaka cam kavanoz ve yeni kapaklar kullanılması gerekiyor. Bunun için kavanozlar ve kapakları 15-20 dakika kaynatılmalı. Aksi halde kavanozda oluşacak olan bakteriler sağlığınızı etkileyebilir.

Tüm domates dondurucuda nasıl saklanır?

Derin Dondurucuda Domates Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Domatesler yıkanıp kurulandıktan sonra poşetlenerek derin dondurucuya kaldırılır.
 2. Kullanacağınız zaman domatesi musluk suyuna tutarsanız kabuğu kolayca sıyrılacaktır.
 3. Dondurulmuş domatesleri rendeleyerek veya doğrayarak yemeklerde kullanabilirsiniz.

Dondurulmuş domates nasıl kullanılır?

Buzluktaki domates nasıl kullanılır? Bütün haldeki domatesleri buzluktan çıkardıktan sonra kullanmak için bir süre bekleyin, zaten siz dilimlemeye başladığınızda domatesin kabukları kendiliğinden çıkmaya başlayacaktır. Tüm kabuklarını temizledikten sonra dilediğiniz yemeklerde ve soslarda kullanabilirsiniz.

Menemen derin dondurucuda nasıl saklanır?

Biberleri doğrayıp yağda hafif kavurup küçük küçük doğradığımız domatesleri de üzerine ekleyip 15 dk pişiriyoruz. Fırın tepsisine menemeni boşaltıyoruz. Soğuyunca buzdolabı poşetlerine tek seferde tüketebileceğimiz kadar paylaştırıp dondurucuya kaldırıyoruz.

20 kilo domatese ne kadar tuz atılır?

1,5 kilo kadar domatese 1 tatlı kaşığı kadar tuz 1 adet küp şeker de ekleyebilirsiniz. Şeker, domatesin tüm lezzetini daha çok ortaya çıkaracaktır. Dilerseniz aynı şekilde elma veya üzüm sirkesi de ilave edebilirsiniz. Onlar da domates sosa pek yakışıyor.

Kışlık domates yaparken tuz atılır mı?

Karıştırırken tahta kaşık kullanmanız sağlıklı olacaktır. 4. aşama: 20 dakikanın sonunda 5 litrelik tencereye 2 yemek kaşığı olacak şekilde kaya tuzu dökelim, karıştıralım ve ocağın altını orta ateşe getirelim. 40 dakika böyle arada karıştırarak pişirelim.

You might be interested:  Getir Yemek Firması Kimin?

10 kilo domatesten kaç kavanoz salça çıkar?

Domates salçası için aldığınız domatesin büyüklüğü, sululuğu çıkaracağınız salçanın miktarını değiştirmektedir. Sulu bir domatesten daha fazla salça etmeniz mümkün. Ancak ortalama olarak 10 kilo domatesten 1 kilo salça elde edilir.

Çürük domatesler nasıl değerlendirilir?

3. DOMATES FİDESİ

Bir kısmı ya da tamamı çürümüş domateslerin çürüyen yerlerini halka şeklinde keserek toprağa gömüyoruz ve düzenli olarak suluyoruz. Tabii güneş de görürse daha iyi olur. Daha sonra büyüyen fideleri uygun bir şekilde yeni yerlerine yerleştirerek verimi arttırabiliriz.

Yaz domatesi kışa nasıl saklanır?

Taze domatesleri buzlukta saklamanın en pratik yolu tabii ki onları bütün halde saklamak. Bunun için yapmanız gereken domatesleri güzelce yıkayıp kurulamak. Hemen ardından sap kısmında yer alan yeşil kısmı bir bıçak ya da oyacak yardımıyla güzelce ayıklamak ve buzdolabı poşetlerine ya da kilitli poşetlere pay etmek.

Ezilmiş domatesle ne yapılır?

Ya da pazardan eve gelirken ezilmiş olan domateslerinizi hemen bir menemen yaparak değerlendirebilirsiniz. Domates çorbası da oldukça lezzetli bir tercih olacaktır. Eğer ezilmiş çok fazla domatesiniz varsa bunu biber ile kaynatıp kışlık menemen harcı olarak kavanozlara da doldurabilirsiniz.

Küp doğranmış domates konservesi nasıl yapılır?

Hazırlanışı

 1. Domateslerin kabuklarını soyup küp küp doğrayın,
 2. Derin bir tencereye alıp tuzunu ekleyin,
 3. Sık sık karıştırarak kaynamasını bekleyin,
 4. Kaynamaya başladıktan sonra 5-7 dk kaynatın,
 5. Temiz konserve kavanozlarına paylaştırıp kenarlarına bulaşanları silin ve kapağını sıkıca kapatın,

Kışlık domates rendesi nasıl hazırlanır?

Domatesin kabuklarını soyup rondodan geçirin tencereye boşaltın,ocağa koyup domates suyunu biraz çekip kokusu iyice çıkana kadar kaynatın, sonra sıcak olarak beklemeden kavanozlara doldurun,hava almayacak şekilde kapatın ters çevirerek sarın 1 gece bekletin serin yerde saklayabilirsiniz, yemeklerde çorbalarda melemen

You might be interested:  Eldeki Acı Biber Yanığına Ne Iyi Gelir?

Domates çiğden buzluğa konur mu?

Domatesleri gönül rahatlığıyla buzluğunuza kaldırabilirsiniz. Bu şekilde domateslerinizi 10-12 ay kadar güvenle kullanabilirsiniz. Bütün haldeki domatesleri buzluktan çıkardıktan sonra kullanmak için bir süre bekleyin, zaten siz dilimlemeye başladığınızda domatesin kabukları kendiliğinden çıkmaya başlayacaktır.

Taze domates konservesi nasıl yapılır?

Küp küp doğrayıp, derince bir tencereye alın. Üstüne tuz ve şekerini ilave edin, yağı da gezdirip güzelce karıştırın ve ocağın altını açın. Kaynamaya başladıktan sonra, 1,5 saat boyunca ara ara karıştırarak domateslerinizi pişirin. Kavanozları ve kapaklarını kaynar suda sterilize edin ve güzelce kurulayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *