Domates Hangi Ilimizde Meşhurdur?

ÜRETİMDE ANTALYA 1. SIRADA. Domates üretiminin il bazında dağılımı incelendiğinde Antalya’nın 2 milyon 410 bin tonla (yüzde 19,1) ilk sırada yer aldığı görüldü. Bu ili 1 milyon 575 bin tonla (yüzde 12,5) Bursa, 975 bin tonla (yüzde 7,7) Manisa, 945 bin tonla (yüzde 7,5) İzmir ve 941 tonla (yüzde 7,5) Mersin takip etti.

Hangi ilimiz domatesi ile ünlüdür?

Türkiye’de domates genellikle Ege, Akdeniz ve Marmara kıyılarına dağılmış durumdadır. BU bölgeler dışında Tokat ve Şanlıurfa illerinde de domates yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Domates yetiştiriciliğinde ülkemizde ilk sırayı yaklaşık %20,6 ile Antalya ili alır. daha sonra,2 ile Bursa, %7,8 ile İzmir ili gelir.

Domates hangi yörenin?

Türkiye’de domates üretimi en çok Akdeniz Bölgesi’nde gerçekleşmektedir. Akdeniz Bölgesi’nin Ege daha sonra Marmara bölgeleri izler. Sofralık ve salçalık domates farklı bölgelerde üretimi gerçekleştirilen domates türleridir. – Çanakkale 328712 ton olarak ilk 5 sırayı almaktadır.

Ülkemizde domates nerede yetişir?

Domates Nerede Yetişir? Domates ülkemizde en çok Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde yetiştiriliyor. Domatesin en çok yetiştirildiği iller arasında ise Antalya, Bursa ve Manisa sayılıyor.

Domatesin anavatanı neresi?

Domates (Solanum lycopersicum), patlıcangiller (Solanaceae) ailesinden, anavatanı Güney ve Orta Amerika olan, meyvesi yenebilen otsu bitki türü.

En iyi domates hangisi?

9. Ayaş domatesi ülkemizin nitemetlerinden.

You might be interested:  Online Sipariş Ne Demek?

En lezzetli domates olarak biliniyor.

Yeşil domates yemeği nereye ait?

Karaman yöresine ait bir yemek olan gıcıdık yeşil domates yemeği olarak da bilinir. 1 adet büyük kuru soğan, 3 adet büyükçe yeşil domates, yarım Türk kahve fincanı pirinç gıcıdık yaparken gerekli olan malzemeler arasında yer alıyor. İşte gıcıdık tarifi ve malzemeleri

Yeşil domates yemeği hangi yörenin?

Bahçe bozumu zamanında Anadolu kadını dalında kalan yeşil domatesleri yemeklik olarak değerlendirir.Oldukça lezzetlidir ve bu bölgede oldukça meşhur olan bu yemek yöre halkı tarafından severek yenir. Çorum ile ilgili bu madde taslak seviyesindedir.

Türkiye domates üretiminde dünyada kaçıncı sırada?

Domates Üretimine Göre Ülkeler. Çin Halk Cumhuriyeti, yılda 61.631.581 ton üretim ile dünyanın en büyük domates üreticisidir. 12.150.000 ton üretimiyle Türkiye 4 olarak sıralanmıştır.

Domates nerede ve nasıl yetişir?

Domates ılıman iklim kuşağını seven bir sebze olarak bilinir. İdeal domates yetiştiriciliği için ortamın 18 ile 27 derece sıcaklıkta olması gerekir. Domates hava sıcaklığının 10 derecenin altında olduğu ya da aşırı yağış alan bölgeler de zarar gören bir sebzedir. Aşırı su alan domates çiçekleri çürümeye başlar.

Çanakkale domatesi ne zaman çıkar?

Kasım ayı sonuna kadar hasat edilecek, raf ömrü uzun olan Çanakkale domatesi, özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara gibi metropollerde tüketicilerin ilk tercihi oluyor.

Domates türkiyeye ne zaman geldi?

Bayraktar (1953) ve daha sonra Oraman’ın (1968) bildirişlerine göre domatesin Türkiye’ye gelişi 1770’ler civarına rastlamakta- dır. Önce Akdeniz Bölgesi’ne muhtemelen Adana’ya giren domates daha sonra İstanbul’a ve Marmara’ya geçmiş ardından da diğer bölgelerimize dağılmıştır.

Domates Türklere ne zaman geldi?

Anadolu’da domates ile ilgili ilk kayıtlara 3. Ahmet döneminde Damat İbrahim Paşa’nın aylık olarak tuttuğu 1723 yılındaki masraf kayıtlarında rastlıyoruz. Domatesi Osmanlı’ya tanıtan ve tohumlarını ilk getiren Halep’te 1799-1825 yılları arasında İngiliz Konsolosu olan John Barker’di.

You might be interested:  Domates Nasıl Yetiştirilir?

Sebzelerin anavatanı neresidir?

İnsan hayatında önemli bir yere sahip olan sebzelerin tarihçesini araştıran uzmanlar dünyanın bilinen en eskisinin bamya, patatesin anavatanının Güney Amerika, patlıcan’ın ise Doğu Asya kökenli ve binlerce yıldır bilinen sebze olduğunu ortaya koydular.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *