Domates Hangi Ayda Yetişir?

Domates, yetişmek için güneşe ve sıcak havaya ihtiyaç duyduğundan domates tohumu ekimi için en uygun dönemin mart, nisan ayları olduğunu söyleyebiliriz. Domatesin yetişmesi için en az 13°C sıcaklık olması gerektiğini de hatırlatalım. Salatalık Hangi Ayda Ekilir?
Domates yaz sebzeleri arasında yer alır. Domates dört mevsim boyunca yetiştirilir ve tüketilir. Ancak domates iklim ve çeşitlerine bağlı olarak Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında hasat edilir, yani tarladan toplanır. Yılın geri kalan aylarında domatesler sera da üretilmektedir.

Domates fidesi toprağa ne zaman ekilir?

Domates tohumu ve fidesinin ekim, dikim zamanı don tehlikesinin ortadan kalktığı zaman olan ilkbahar aylarıdır. Domates tohumunun ekiminde havanın ve toprağın ısısı çok önemlidir. Hava sıcaklığı 12 derece ile 15 derece arasında olmalıdır.

Hangi ayda ne ekilir?

Hangi Ayda Hangi Sebze Ekilir? – Aylara Göre Ekim Tablosu

 • Ocak: En fazla tüketilen sebzelerden olan patlıcan ve domatesi ocak ayında ekmelisiniz.
 • Şubat: Bezelye, roka, çarkların biber, chery domates ve patlıcan şubat ayında ekilebilir.
 • Mart: Bezelye, havuç, beyaz kabak, salatalık, Mısır, maydanoz ekilebilir.
 • Hangi meyve hangi ayda olur?

  Hangi meyve, sebze hangi mevsimde yenir?

  Aylar Sebzeler Meyveler
  Aralık Havuç, Ispanak, Pırasa, Karnabahar, Brüksel lahanası Mandalina, Greyfurt, Portakal, Kivi
  Ocak Pazı, Pırasa, Brokoli, Havuç Limon, Nar, Portakal, Mandalina, Elma
  Şubat Kereviz, Lahana, Turp Muz, Kestane, Ayva, Nar
  You might be interested:  Kırmızı Lahana Tohumu Ne Zaman Ekilir?

  En iyi domates nerede yetisir?

  Domates Nerede Yetişir? Domates ülkemizde en çok Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde yetiştiriliyor. Domatesin en çok yetiştirildiği iller arasında ise Antalya, Bursa ve Manisa sayılıyor.

  Domates tohumu ne kadar zamanda fide olur?

  Fakat ekim yapacağınız toprağın torf ve elenmiş toprak olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ekilen tohumu tekrar su ile ıslatarak üzerine de naylon poşet kapatmanız gerekir. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra domatesin çimlenmesi fide haline gelmesi için ortalama olarak 15 – 20 gün kadar beklemeniz gerekir.

  Fidelik tohum ne zaman ekilir?

  Mart ve Nisan aylarının ideal tohum ekim zamanı olarak gösteriliyor. 20 Mayıs’a kadar sebze tohumunun ekimi yapılabiliyor; ancak geç ekilen tohumda verimin bir nebze düştüğü belirtiliyor.

  Kışlık sebzeler ne zaman dikilir?

  Ilıman iklimin hakim olduğu bölgelerimizde kasım ve aralık aylarında, soğuk ve toprak düzeyinde don tehlikesinin olduğu yerlerde ise mart ve nisan aylarında dikilir.

  Biber fidesi ne zaman ekilir?

  Biber Tohumu Ne Zaman Ekilir ve Dikilir? Biber tohumu da pek çok bitkide olduğu gibi ilkbaharda ekilir. biber tohumu genellikle Mayıs ayının son günleri yahut Nisan ayının başlarında ekilir. Bulunduğumuz bölgenin iklim koşullarına göre de bu zaman değişiklik göstere bilmektedir.

  Hangi meyve hangi mevsimde?

  Nar, sonbahar meyvesidir. Eylül ve ekim aylarında nar hasadı yapılmaktadır.

  Hangi mevsimde hangi sebze ve meyve olur?

  Mevsim Meyveleri, Mevsim Sebzeleri

  İlkbahar Yaz
  Meyveler Can Erik Çilek Muz Çağla Kiraz Çilek Şeftali Vişne Kayısı Yeşil erik Mürdüm eriği Kavun Karpuz Üzüm Dut İncir Böğürtlen Şeftali Nektarin Armut

  Şeftali Hangi mevsimde tüketilir?

  Şeftali yaz mevsiminin tatlı meyvelerindendir. Haziran, Temmuz aylarında hasadı yapılan şeftali, aynı zamanda bu aylarda satışa çıkarılır. Şeftalinin en güzel olduğu zaman ise Temmuz ayıdır. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında pazar tezgahlarında ve marketlerin meyve reyonlarından şeftali satın alabilirsiniz.

  You might be interested:  Sarımsak Yağı Saçta Ne Kadar Bekletilmeli?

  Türkiye’de en iyi domates nerede yetiştirilir?

  Türkiye’de domates genellikle Ege, Akdeniz ve Marmara kıyılarına dağılmış durumdadır. BU bölgeler dışında Tokat ve Şanlıurfa illerinde de domates yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Domates yetiştiriciliğinde ülkemizde ilk sırayı yaklaşık %20,6 ile Antalya ili alır. daha sonra,2 ile Bursa, %7,8 ile İzmir ili gelir.

  En iyi domates hangisi?

  9. Ayaş domatesi ülkemizin nitemetlerinden.

  En lezzetli domates olarak biliniyor.

  Domates hangi yörenin?

  Türkiye’de domates üretimi en çok Akdeniz Bölgesi’nde gerçekleşmektedir. Akdeniz Bölgesi’nin Ege daha sonra Marmara bölgeleri izler. Sofralık ve salçalık domates farklı bölgelerde üretimi gerçekleştirilen domates türleridir. – Çanakkale 328712 ton olarak ilk 5 sırayı almaktadır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *