Domates Fidesi Saksıda Nasıl Yetiştirilir?

Domates nasıl yetiştirilir? bakımı nasıl yapılır?

 • Fide Yetiştirme Saksı içinde tohumlar ile kendi fidenizi yetiştirmeniz mümkündür. Güneş ışığında, pencere kenarında büyütülen fideler daha çabuk gelişmektedir.
 • Bolca Sulamalısınız Fideler saksı içindeyken eliniz ile gün aşırı üzerlerini fırçalar gibi yapmalısınız. Bunu yaparsanız gövdeleri güçlü ve kalın olacaktır.
 • Emici Kısımlar Domates fidesinin çiçek açmayan kısımlarını koparmanız gerekiyor. Bunlara emici kısım ismi verilir.
 • Düşündüğünüzden Kolay Olacak: Saksıda Adım Adım Domates Nasıl Yetiştirilir?

  1. 1. adım: Çimlenme tepsisi ya da plastik bardakların içini verimli bahçe toprağı ile doldurup tohumları içine ekin.
  2. 2. adım: Tohumların çimlenmesi için onları güneş görmeyen, sıcak bir ortamda bekletin ve toprağı sürekli nemli tutun.

  Domates fidesi sulama kaç günde bir yapılır?

  Kurak bölge şartlarında domatesin su ihtiyacı genel olarak şöyle bir dağılım gösterir; Mayıs ayında 3 günde bir su, Haziran ayında 2 günde bir su, Temmuz ayında 6 günde 5 su, Ağustos ayında 7 günde 4 su, Eylül ayında haftada bir olmak üzere toplam 18 kez sulanmalıdır.

  Domates biber kaç günde bir sulanır?

  Domatesin sulanması iklim koşullarına bağlıdır. Biber: Karık yöntemi ile sulanır. Bitkilerin su ile direk teması olmamalıdır. Sulamalara başlandıktan sonra 7-10 günlük sulama aralıklarıyla devam edilir.

  You might be interested:  Güneşte Domates Kurutması Nasıl Yapılır?

  Domates fidesi nasıl hızlı büyür?

  Saksının 3 te birini verimli bahçe toprağı ile doldurup domates fidesini buraya dikin. Bitki gelişip gübreleme dönemi gelince, organik gübre karıştırdığınız bahçe toprağını saksınıza yavaş yavaş ekleyin. Her seferinde domatesiniz yeni eklediğiniz toprağa kök salacak ve saçak kökler taze gübreyi daha rahat alacaktır.

  Saksıda fide nasıl yetiştirilir?

  Fideden yetiştirme: Fidelerin en az 3-4 yaprağa ulaşmış olmasına dikkat edin. Dikerken fide torfunun en üst kısmı toprak yüzeyiyle aynı hizada olmalı. 40-50 cm’ye ulaşınca iple bir sırığa bağlayarak destekleyin. Dikmeden önce köklerindeki toprak parçalarını iyice temizleyin.

  Domatesin verimli olmasi icin ne yapmali?

  Domates verimini arttırmak için gübreleme yapmak gerekli olmaktadır. Bununla birlikte iklim, toprak isteği, sıcaklık, toprak hazırlığı, sulama, çapalama ve bakım işlemleri de verimi arttıran diğer yöntemler olmaktadır.

  Domates kaç litre su ister?

  2.1 Su. Uygun sulama metodu (Resim 3) yüksek verim ve kalitenin elde edilmesinde temel özellik taşır. Domates açık arazide 6.000 m3/ha ve sera koşullarında 10.000 m3/ha suya ihtiyaç duyar.

  Biber sulama kaç günde bir sulanır?

  Sıcak havalarda, kumlu topraklarda her 2-3 günde bir, ağır topraklarda 3-7 günde bir sulama yapılmalıdır.

  Biber kaç gün arayla sulanır?

  Biber sulaması sık fakat az olmalıdır. Sıcak havalar başladığında kumlu olan toprağa 2-3 günde bir bunun yanı sıra ağır topraklara ise 3-7 günde bir sulama yapılması uygundur. Çok fazla su, toprak hastalık ve zararlılarının artmasına neden olmaktadır.

  Domates hangi gübreyi sever?

  Domates hangi gübreyi sever yerine hangi besin maddelerine ne kadar ihtiyaç duyduğuna odaklanmalıyız. Domates bitkileri için azot, fosfor ve potasyum gibi makro besinlerin yanı sıra magnezyum, kalsiyum, bor ve çinko gibi temel mikro besinlere ihtiyaç duyar.

  You might be interested:  Koton Sipariş Ne Zaman Gelir?

  Domatesin büyüme aşamaları nelerdir?

  Domatesin büyüme çemberi genç fide, vejetatif büyüme, çiçeklenme, meyve gelişimi ve hasat gibi farklı gelişme safhalarını kapsar (Şekil 5). Her dönemin farklı besin maddelerine ihtiyacı vardır.

  Domates kaç günde çıkar?

  İşlenmiş toprağa domates tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 1 cm arasında kapatınız. Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız. Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 15-20 gün içerisinde gerçekleşecektir.

  Domates fidesi ne kadar büyür?

  Uzayan ve yan köklerle gelişen bitkinin kökleri uygun koşullarda 1.5 ile 5 metreye kadar inebiliyor. Örtü altı domates yetiştiriciliğinde, bazı çeşitlerin kökleri 30-40 cm’ye kadar yayılıyor, 60 cm derinliğe kadar inebiliyor.

  Saksıda biber kaç günde bir sulanır?

  Sulama ve toprak bakımı

  Toprağınız asla kurumamalı. Bu yüzden onları her gün sulayabilirsiniz ancak çürümemesi için su miktarı çok fazla tutmamaya da dikkat etmelisiniz. Son olarak toprağı iki haftada bir yeniden gübrelemelisiniz. Zira biberleri sulamak gübre etkisinin geçmesine sebep olacaktır.

  Saksıda sebze yetiştirmek için ne lazım?

  Ekimi sonbahar ve ilkbahar aylarında yapılabilir. Tohumlar en az bir cm. derine ekilmeli ve toprak yüzeyi iyice bastırılmalıdır. Yağmurlama şeklinde spreyle su verildikten sonra çimlenme gerçekleşene kadar, her gün havalandırılmak üzere saksı streç film ile kapatılmalıdır. Kışın donma tehlikesine karşı korunmalıdır.

  Domates ektikten sonra bakımı nasıl yapılır?

  Domates ektikten sonra bakım nasıl yapılmaktadır? Derin sürümle hazır olan toprak, sonbaharda 3-4 ton/da ahır gübresi alır. İlkbaharda ise karık hazırlığından önce taban gübresi alır. Fosforlu gübrenin tamamı gider. Diğerlerin üçte biri taban gübresi olarak gider.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *