Dolmalık Lahana Nasıl Haşlanır?

Öncelikle genişçe bir tencerede yarıya gelene kadar su kaynatın. Yıkadığınız lahanayı kaynayan suyun içine koyun. Suyun içinde 15 saniye gibi kısa aralıklarla çevirerek her tarafının yumuşamasını sağlayın. Çok fazla haşlamayacaksınız, sadece rahat ayrılabilecek kadar suda tutacaksınız.
Lahana ilk önce dış kirli kabukları soyulur. Daha sonra ters çevrilip tam ortasından SAP kısmı bıçakla bir güzel resimde görüldüğü gibi çıkartılır. Daha sonra lahanayı alabilecek bir tencereye kaynayan suyun içine lahanayı koyup kapağını kapatırız. Kaynamaya başladıktan 15 dakika sonra lahanamız hazırdır.

Dolmalık kara lahana nasıl haşlanır?

Bir tencerede bolca su kaynatın. İçine kaya tuzunu ekleyip erittikten sonra ayıklayıp saplarını kestiğiniz karalahanaları suya atın. Lahana yapraklarını 3 dakika kadar haşlayıp kevgirle sıcak sudan alıp soğuk suya koyun.

Lahana sarması için yapraklar kaç dakika haşlanır?

Tek tek olacak şekilde ayrılan lahana yapraklarını sıcak suya batırıp çıkararak kolayca haşlayabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde lahana yapraklarını 1 dakika içinde haşlanmış olacaktır.

Lahana haşlama suyuna tuz konur mu?

Lahananınızı haşlarken suyun içerisine hiçbir şekilde tuz ilave etmeyin. Lahananınızı bütün bir şekilde en kolay tüm şekilde bu yöntemle haşlayabilirsiniz.

Lahana haşlama suyuna ne konur?

Lahana haşlanırken tuzu içine çekeceği için bire bir artırarak haşlama yapmak gerekmektedir. Lahana haşlama suyuna eksik tuz koymak veya fazla tuz koymak lezzetini yok edeceği için lahanalar haşlanma esnasında tadına bakılarak tuz artırımı veya su eklenmesi yapılmalıdır.

You might be interested:  Patates Kızartması Kıtır Kıtır Nasıl Olur?

Karalahana kac dk Haslanir?

Sarmaların hizasına gelecek kadar sıcak su ilave edin ve tencerenin kapağını kapatıp, önce yüksek ateşte, kaynamaya başladıktan sonra ise kısık ateşte yaklaşık 30-35 dakika pişirin. Pişirme süresinin sonunda bir çatalla kontrol edin ve yapraklar yumuşadıysa tencerenin altını kapatın.

Kara lahana suda ne kadar Haşlanmalı?

Fasulyeyle beraber veya ayrı ayrı 1 saat haşlanır ve süzülür. Lahana kaynatılıp süzülmezse tadı acı olur.

Lahana Haslanip buzluğa konur mu?

Süzülen lahana isteğe göre sadece ikiye bölünerek ya da yapılacak yemeğe göre ayrılarak poşetlerde veya kaplarda dondurucuda saklanabilir. Saklama yönteminde hava alma işleminin yapılması sebzenin daha uzun süre taze kalmasını sağlar. Lahananın derin dondurucu içerisinde taze kalma süresi ortalama 8-10 ay arasındadır.

Lahana sarması için lahana nasıl olmalı?

Sarmalık lahana seçerken yapraklarının ince ve sık kapanmış yapraklı secmeye özen gösterirseniz daha iyi sonuç alırsınız. Sık kapanmış yaprak ne demek onuda söyleyim. Lahananın yaprak kısmının ortasına bastırınca içeri doğru gitmez yumuşak olmaz. Yapraklar gevşek olmadığı için lahana hareket etmez.

Lahanayı haşlarken kokmaması için ne yapmalıyız?

Lahananın Kötü Kokusu Nasıl Giderilir?

 1. Lahananın kötü kokusunu gidermek için, haşlama suyuna elma kabukları ekleyebilirsiniz.
 2. Elma kabukları yerine 10 ml sirke eklemek de, kötü kokuyu bastırır.
 3. Lahananın kokusunu gidermek için kullanılan yöntemlerden biri de ekmek parçalarıdır.

Lahananın kokmaması için ne yapılır?

Elma kabukları en etkili yöntemdir. Bir elmanın kabuklarını soyun ve lahana suyuna elma kabuklarını da ekleyerek haşlamaya bırakın. Bu sayede hem koku ortadan kalkacak hem de lahananın hazmı kolaylaşacaktır.

Lahana dolmasına ne kadar su konulur?

Lahana Sarması Tarifi İçin Malzemeler

 1. 1adetorta boy lahana.
 2. 6su bardağısıcak su.

Turşu için lahana nasıl kesilir?

Dış yapraklarını ayıkladığınız ve bol suda yıkadığınız sert ve sık yapraklı turşuluk lahananın orta kısmında bulunan kök kısmını keskin bir bıçak yardımıyla çıkartın. En az dört eşit parçaya böldüğünüz lahanayı arzu ettiğiniz büyüklükte doğrayın.

You might be interested:  Kaynatmadan Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Haşlanmış lahanadan neler yapılır?

Ona Burun Kıvırdığınız Her Gün İçin Pişman Olacağınız 10 Farklı Lahana Tarifi

 1. Lahana Çorbası Tarifi.
 2. Kapuska Tarifi.
 3. Fırında Etli Lahana Tarifi.
 4. Lahana Turşusu Tarifi.
 5. Lahana Sarması Tarifi.
 6. Turşu Tadında Mor Lahana Salatası Tarifi.
 7. Sauerkraut Tarifi.
 8. Sebzeli Sulu Börek Tarifi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *