Çok Yemek Yedikten Sonra Karın Ağrısına Ne Iyi Gelir?

Karın ağrısı şikayetinin altında farklı sebepler olabileceği için bilinçsiz bir şekilde ilaç almamak gerekiyor. Ancak yemek sonrasında gelişen, hafif şiddetteki karın ağrılarında hafif buzlu su içilmesi, tost yenmesi, elma suyu içilmesi veya muz yenmesi öneriliyor.

Yemek yiyince karın ağrısı neden olur?

Karın ağrısı genellikle kızartma gibi yağlı yiyecekler, yumurta, çikolata ve kahve tüketiminden sonra gelişiyor. Bunun nedeni ise bu tür besinlerin safra kesesinin kasılmasına yol açmaları. Acıbadem Kadıköy Hastanesi’nden Genel Cerrahi Uzmanı Prof.

Şiddetli karın ağrısı nasıl geçer?

 1. Bağırsak hareketlerini engellememek ve tuvalete çıkmak.
 2. Karın ve ayaklara sıcak su torbası yerleştirmek.
 3. Sıcak bir duş ve banyo yapmak.
 4. Karına dairesel hareketler ile masaj yapmak.
 5. Uyuyarak dinlenmek.
 6. Kolay sindirilebilir yiyecekler yemek.
 7. Asitli içeceklerden uzak durmak.
 8. Esneme hareketleri yapmak.

Alt karın ağrısı neden olur?

Alt karın ağrısı, göbek deliği ile kasıklar arasındaki bölgenin rahatsızlığıdır. Kadınlarda görülen pelvik ağrı sıklıkla adet sancıları, yumurtlama ve besin intoleransına bağlı gelişir. Ancak daha ciddi sağlık sorunları nedeniylede olabilir.

Karın ağrısı ne zaman tehlikeli?

İhmal edilen ve uzun süren karın ağrılarında en tehlikeli durumun karın içi organlarının kanseri olduğu belirtiliyor. Akut ağrılı durumlarda ise en tehlikeli durumaort anevrizmasının yırtılması olarak görülüyor. Her iki durumda da sonucun ölümcül olabileceği belirtiliyor.

You might be interested:  Rüyada Antep Fıstığı Yemek Ne Demek?

Yemek yedikten sonra karın neden şişer?

Sağlıksız Beslenme Alışkanlıkları: Yüksek karbonhidratlı besinlerin fazla tüketilmesi mide ve bağırsaklarda şişkinliğe yol açabilir. Lif oranı düşük besinler bağırsakların daha az çalışmasına neden olabilir. Çok hızlı yemek yemek de aşırı hava yutulmasına yol açar ve bu durumda mide ve bağırsaklarda gaz oluşturabilir.

Karnım çok ağrıyor ne yapmalıyım?

Karın ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap olabilecek, ağrılarınızı hafifletecek besinler ise şöyle:

 1. Muz.
 2. Elma püresi.
 3. Zencefil çayı
 4. Nane.
 5. Sirkeli ballı su ya limonsu ballı su.
 6. Yoğurt.

Şiddetli karın ağrısı nedir?

Aniden başlayan ve çok şiddetli geçen karın ağrıları “akut karın” olarak isimlendirilir. Yaklaşık 6 saat içinde başlayan karın ağrıları bu sınıfa girer. Birden başlayan bu ağrıların altında; apandisit, mide delinmesi veya pankreas iltihabı gibi önemli rahatsızlıklar yatıyor olabilir.

Alt karın ağrısı hangi bölüm?

Alt karında görülen ağrılar için Genel Cerrahi, Üroloji, Jinekoloji gibi bölümlere başvurulabilmektedir. Ağrının nedenine göre farklı bölümlere sevk söz konusu olabilmektedir.

Kadınlarda alt karın neresi?

Pelvik bölge göbek altında karnın en alt bölümüdür. Bu bölgeden kaynaklanan ağrıya pelvik ağrı denir. Pelvik bölgede yumurtalıklar, rahim, vajina, anüs, kalın bağırsakların alt kısımları, mesane ve alt idrar yolları bulunur.

Kasık ve karın ağrısı neden olur?

Yumurtalık kisti, vajinal enfeksiyon, idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıklar da bu ağrının sebepleri arasındadır. Erkeklerde ise kasık ağrısı genellikle kas gerilmesi, testislere ilişkin hastalıklar ve böbrek taşı gibi durumlara bağlı olarak ortaya çıkan bir problemdir.

Şiddetli karın ağrısı öldürür mü?

KARIN AĞRISINA DİKKAT! ÖLDÜREBİLİR. Karın boşluğundaki aort damarlarının genişlemesi sonucu oluşan Abdominal Aort Anevrizması, sinsi seyreder ve belirti vermez. Genişleyen damarlar fark edilmezse patlar ve ölümle sonuçlanabilir.

You might be interested:  Tuzlu Yemek Tansiyonu Nasıl Etkiler?

Geçmeyen karın ağrısının sebepleri nelerdir?

Kronik karın ağrısı nedenleri

 • Peptik Ülser Özofajit,
 • IBS (İrritabl Barsak Sendromu)
 • Kronik Pankreatit (Pankreas iltihabı)
 • Kronik Kolesistit (Safra yolu yangısı)
 • Kronik İskemi DM, (Kansızlık)
 • FMF, (Ailevi Akdeniz Ateşi)
 • Gülmekten neden karnımız ağrır?

  a- “Yüz kaslarımız gerilir, esner” (Hani gülerken yüzümüz kırışır ya.) b- “Karın kaslarımız gerilir, esner” (Çok gülünce karın kaslarımız ağrır ya.) c- “Akciğer altı diyafram kasımız; karın kaslarının da desteği ile gerilir ve esner” (Yine sarsıla sarsıla güleriz ya.)

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *