Cherry Domates Nasıl Yetiştirilir?

Çeri Domates Saksıda Nasıl Yetiştirilir? Çeri Domates Nasıl Ekilir? Bir kabın içerisine 2 cm kalınlığında iyi kalite toprak ekleyin, üzerine kurutulmuş organik çeri domates tohumu yerleştirin ve üzerine tekrar 1 cm kalınlığında toprak ekleyip, hava alabilmesi için kabın içerisine ufak delikler açın.
Düşündüğünüzden Kolay Olacak: Saksıda Adım Adım Domates Nasıl Yetiştirilir?

  1. 1. adım: Çimlenme tepsisi ya da plastik bardakların içini verimli bahçe toprağı ile doldurup tohumları içine ekin.
  2. 2. adım: Tohumların çimlenmesi için onları güneş görmeyen, sıcak bir ortamda bekletin ve toprağı sürekli nemli tutun.

Çeri domates kaç günde meyve verir?

Domates Ne Zaman Meyve Verir? Açık tarlada yetiştirilen domates, tohum ekiminden sonra 80-100 gün içinde, fide dikiminden sonra ise 60-80 gün arasında hasatlık hale geliyor.

Ceri domates nasıl yetiştirilir?

Çeri domates fidesi için öncelikle sebze yetiştirmeye uygun bir saksı temin edilmelidir. 30-40 cm derinliğinde bir saksı yeterli olacaktır. Gübreli saksı toprağı ile saksının yarısından fazlası doldurulduktan sonra tohumlar serpiştirilir. Daha sonra tohumların üzeri örtülerek can suyu verilir.

Çeri domates nasıl üretilir?

Saksının yarıdan fazlası toprak la doldurulup tohumlar serpilir. Tohumların üzeri örtülerek can suyu verilir. Daha sonra fide haline gelen tohumlarınızı şaşırtma yöntemi ile farklı saksılara ya da bahçenizin güneşi bol aldığı alanlarına taşıyarak dikebilirsiniz.

You might be interested:  Kereviz Sapı Ve Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Cherry domates güneşi sever mi?

Güneşi sever. Gün içerisinde 6-8 saat güneş alabilir.

Çiçek açan domates ne zaman meyve verir?

Kısaca, tohumdan yetişen bir domates üç aylıkken çiçek açma olgunluğuna gelir. Çiçekler derhal meyve büyütmeye başlar. Domates meyvelerinin büyüyüp kızarması yani tam olgunlaşması çeşide, kültivara göre 6 hafta ile 3 ay arasında değişir.

Domates kaç günde çıkar?

İşlenmiş toprağa domates tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 1 cm arasında kapatınız. Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız. Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 15-20 gün içerisinde gerçekleşecektir.

Çeri domates ne zaman ekilir?

Domates Fideleme

Fide dikimi ilkbahar don tehlikesinin tamamen kalktığı, toprak ve hava sıcaklığı 12-15 ºC’ yi bulduğu zaman yapılır. Dikim genellikle tohum ekiminden yaklaşık 7-8 hafta sonradır. Dikim akşama doğru yapılmalı, fideler güneş altında bekletilmemelidir.

Cherry domates tohumu kaç günde çıkar?

Çimlenme tahmini 15-20 gün gün içerisinde gerçekleşecektir.

En iyi domates nasıl yetiştirilir?

Domates tarlada ve saksıda yetiştirmek için uygun bir sebzedir. Domates fidesi ekildiği toprakta ne çok altta ne de çok üstte bulunmalıdır. Yeterli güneş ve bol su ile beslenen domates fideleri kısa sürede gelişmeye başlarlar. Ancak domatesin toprağı soğuksa, çimlenme yavaşlayacağından gelişme hızı da düşer.

En iyi domates tohumu hangisi?

En verimli domates tohumu; Doğal marmande domates verimli çeşitlerden olmaktadır. Ancak, düz, kalın etli ve tatlı, lezzetli bir yapıya sahip olmaktadır. Kısımlar halinde ekim yapıldığı zaman daha çok verim alınmaktadır. Bu domates çeşitlerinde hem verimli olmakla birlikte, tüm sezon boyunca meyve alınmaktadır.

Çeri domates kaç günde bir sulanır?

Kurak bölge şartlarında domatesin su ihtiyacı genel olarak şöyle bir dağılım gösterir; Mayıs ayında 3 günde bir su, Haziran ayında 2 günde bir su, Temmuz ayında 6 günde 5 su, Ağustos ayında 7 günde 4 su, Eylül ayında haftada bir olmak üzere toplam 18 kez sulanmalıdır.

You might be interested:  Kızartmaya Domates Sos Nasıl Yapılır?

Domates fidesi kaç saat güneş görmeli?

Toprakla kökleri kapatın ve fidenin dik durmasına dikkat edin. 6.adım: Fideleri düzenli aralıklar ile sulayın ama belirli bir nem oranında kalmasına dikkat edin. Güneşte oldukça etkili olacaktır. 7.adım: Domatesleri gün içinde en az 8 saat güneş ışığı alacağı bir yerde konumlandırın.

Domates biber kaç günde bir sulanır?

Domatesin sulanması iklim koşullarına bağlıdır. Biber: Karık yöntemi ile sulanır. Bitkilerin su ile direk teması olmamalıdır. Sulamalara başlandıktan sonra 7-10 günlük sulama aralıklarıyla devam edilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *