Çeri Domates Nasıl Ekilir?

Çeri domates tohumu ekmek istediğinizde, öncelikle iyi bir tohum bulmanız gerekecektir. Önerilen, hazır tohumların yerine organik kurutulmuş tohumları kullanmanız olacaktır. Plastik bir kabın içine 2 cm kalınlığında kaliteli toprak doldurun. Üzerine domates tohumunuzu yerleştirin ve üzerine 1 cm kadar daha toprak doldurun.
Çeri domates fidesi için öncelikle sebze yetiştirmeye uygun bir saksı temin edilmelidir. 30-40 cm derinliğinde bir saksı yeterli olacaktır. Gübreli saksı toprağı ile saksının yarısından fazlası doldurulduktan sonra tohumlar serpiştirilir. Daha sonra tohumların üzeri örtülerek can suyu verilir.

Çeri domates kaç günde çıkar?

Domates bitkileriniz tüm bu aşamaları eksiksiz olarak uyguladığınız takdirde yaklaşık 3 ay gibi bir sürede çiçeklenmeye başlayacak, hemen ardından da meyve oluşacaktır. Bu aşamanın ardından meyveler yüzünü göstermeye başlayınca, saksılarınızı daha bol güneş alan alanlara taşıyabilirsiniz.

Çeri domates fidesi ne zaman meyve verir?

Domates Ne Zaman Meyve Verir? Açık tarlada yetiştirilen domates, tohum ekiminden sonra 80-100 gün içinde, fide dikiminden sonra ise 60-80 gün arasında hasatlık hale geliyor. Serada yetiştirilen domatesler, 60-70 gün sonra hasat edilmeye başlanıyor.

Çeri domates nasıl üretilir?

Saksının yarıdan fazlası toprak la doldurulup tohumlar serpilir. Tohumların üzeri örtülerek can suyu verilir. Daha sonra fide haline gelen tohumlarınızı şaşırtma yöntemi ile farklı saksılara ya da bahçenizin güneşi bol aldığı alanlarına taşıyarak dikebilirsiniz.

You might be interested:  Domates Sosu Nasıl Yapılır Makarna?

Cherry domates fidesi kac cm ara ile dikilir?

Yer çeşitlerinde bitki aralığı, 40-60 cm karık aralığı 120-160 cm arasında olmalıdır. Sırık çeşitlerde ise sıra üzeri 30-40cm, sıra üzeri 60-70 cm olmalıdır. Dikimden 10-15 gün sonra kesekler varsa kırılmalı, fide boğazı gevşekse doldurulmalıdır. Dikimi takiben 25-30 gün sonra ikinci çapa yapılır.

Çeri domates ne zaman yenir?

Çeri domatesin mevsimi ne zamandır? Bol güneşli, hafif rüzgarlı ve ılıman iklimleri seven çeri domates haziran, temmuz ve ağustos aylarında olgunlaşarak tüketime hazır hale gelir.

Domates tohumu kaç günde çıkar?

Fakat ekim yapacağınız toprağın torf ve elenmiş toprak olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ekilen tohumu tekrar su ile ıslatarak üzerine de naylon poşet kapatmanız gerekir. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra domatesin çimlenmesi fide haline gelmesi için ortalama olarak 15 – 20 gün kadar beklemeniz gerekir.

Domates çiçek açtıktan sonra ne zaman sürede meyve verir?

Kısaca, tohumdan yetişen bir domates üç aylıkken çiçek açma olgunluğuna gelir. Çiçekler derhal meyve büyütmeye başlar. Domates meyvelerinin büyüyüp kızarması yani tam olgunlaşması çeşide, kültivara göre 6 hafta ile 3 ay arasında değişir.

Yeni dikilen domates fidesi kaç günde bir sulanır?

Kurak bölge şartlarında domatesin su ihtiyacı genel olarak şöyle bir dağılım gösterir; Mayıs ayında 3 günde bir su, Haziran ayında 2 günde bir su, Temmuz ayında 6 günde 5 su, Ağustos ayında 7 günde 4 su, Eylül ayında haftada bir olmak üzere toplam 18 kez sulanmalıdır.

Çeri domates doğal mı?

Çeri domates aslında kendiliğinden yetişen bir domates türü değildir. Ekvator ve Peru’da yetişen yabani bir tür domates ile bahçe domatesinin hibritlenmesi (birleştirilmesi) sonucu üretilmiştir.

En iyi domates nasıl yetiştirilir?

Domates tarlada ve saksıda yetiştirmek için uygun bir sebzedir. Domates fidesi ekildiği toprakta ne çok altta ne de çok üstte bulunmalıdır. Yeterli güneş ve bol su ile beslenen domates fideleri kısa sürede gelişmeye başlarlar. Ancak domatesin toprağı soğuksa, çimlenme yavaşlayacağından gelişme hızı da düşer.

You might be interested:  Soğan Kürü Nasıl Içilmeli?

En iyi domates tohumu hangisi?

En verimli domates tohumu; Doğal marmande domates verimli çeşitlerden olmaktadır. Ancak, düz, kalın etli ve tatlı, lezzetli bir yapıya sahip olmaktadır. Kısımlar halinde ekim yapıldığı zaman daha çok verim alınmaktadır. Bu domates çeşitlerinde hem verimli olmakla birlikte, tüm sezon boyunca meyve alınmaktadır.

Domates fidesi kaç cm olunca dikilir?

* Ekim ve dikim:

Yer domatesi için sıra arası 140-250 cm, sıra üzeri 40-50 cm olacak şekilde dikim yerleri hazırlanır. Sırık domates için sıra arası 80 cm, sıra üzeri 50-60 cm olmalıdır.

1 dönüm yere kaç fide dikilir?

Bir dekara 2 bin 500 adet fide dikiliyor ve bunun bedeli 3 bin 250 lira.

Domates fidesi ne kadar derine ekilir?

Domates tohumu ekimi genellikle ilkbahar, sonbahar ve yaz ayları içinde yapılması tavsiye edilir. Domates tohumunda tohumun ekimi ve kalitesi hasadın verimliliği bakımından çok önemlidir. Domates tohumunun ekim derinliği 0,5-1 cm, sıralar üzeri mesafesi ise, 40-60 cm,sıralar arası 90-130 cm arasında olması gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *