Çeri Domates Fidesi Ne Zaman Meyve Verir?

Domates Ne Zaman Meyve Verir? Açık tarlada yetiştirilen domates, tohum ekiminden sonra 80-100 gün içinde, fide dikiminden sonra ise 60-80 gün arasında hasatlık hale geliyor. Serada yetiştirilen domatesler, 60-70 gün sonra hasat edilmeye başlanıyor.

Yeni ekilen domates fidesi kaç günde bir sulanır?

Kurak bölge şartlarında domatesin su ihtiyacı genel olarak şöyle bir dağılım gösterir; Mayıs ayında 3 günde bir su, Haziran ayında 2 günde bir su, Temmuz ayında 6 günde 5 su, Ağustos ayında 7 günde 4 su, Eylül ayında haftada bir olmak üzere toplam 18 kez sulanmalıdır.

Çeri domates güneşi sever mi?

Güneş olmadığı zamanlarda düzenli olarak günde bir kez aynı saatte sulamak yeterli olacaktır. Fakat yaz aylarında bol güneş alması gerektiği yerde olacağından dolayı susuz bırakılmamalı ve sıkça sulanmalıdır. Çeri domatesler, yetiştirilme anlamında normal domateslerle benzerlik göstermektedir.

Domates fidesi kaç günde çıkar?

İşlenmiş toprağa domates tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 1 cm arasında kapatınız. Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız. Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 15-20 gün içerisinde gerçekleşecektir.

You might be interested:  Kediler Çok Yemek Yerse Ne Olur?

1 adet domates fidesi kaç kg verir?

1 FİDEDEN 55 KİLOGRAM ÜRÜN

Normal şartlarda en sistemli seralarda bile bir domates fidesinden 20 kilogram civarında ürün alınabiliyor ama bizim yetiştirdiğimiz fideden 55 kilogramın üzerinde verim alınabiliyor’ diye konuştu.

Yeni dikilen fide kaç günde sulanır?

Fideler tutana kadar bir iki kez sulama yapılır. Daha sonra ilk meyveler görülene kadar mümkünse sulama yapılmamalıdır. Eğer çok kurak giderse bu devrede de bir iki sulama yapılabilir. Normal sulamaya yörelerin iklim koşullarına göre değişik zamanlar da başlanır ve 7 ile 12 gün aralar ile sulamalar yapılır.

Yeni ekilen tohum kaç günde bir sulanır?

— Can suyu verildikten sonra suyun ıslattığı toprağın üzerine iki avuç kadar ince kuru toprak serpilirse nem daha uzun süre muhafaza edilir. 3 gün sulanmaz, 3-4 gün sonra bir can suyu daha verilir. 1 hafta 10 gün kadar sonra bir su daha verilir.

Çeri domates kaç ayda yetişir?

Domates bitkileriniz tüm bu aşamaları eksiksiz olarak uyguladığınız takdirde yaklaşık 3 ay gibi bir sürede çiçeklenmeye başlayacak, hemen ardından da meyve oluşacaktır. Bu aşamanın ardından meyveler yüzünü göstermeye başlayınca, saksılarınızı daha bol güneş alan alanlara taşıyabilirsiniz.

Çeri domates ne zaman meyve verir?

Domatesler, açık alanda fide dikiminden hasada kadar 60-80 günlük bir zamanda hasat olgunluğuna gelir. Pazara uzaklık durumuna göre değişik olgunluk devrelerinde hasat edilir. Hasat, havanın kuru ve serin olduğu zamanlarda yapılmalıdır.

Çeri domates ne zaman yenir?

Çeri domatesin mevsimi ne zamandır? Bol güneşli, hafif rüzgarlı ve ılıman iklimleri seven çeri domates haziran, temmuz ve ağustos aylarında olgunlaşarak tüketime hazır hale gelir.

Domates ne zaman çimlenir?

Domates, yetişmek için güneşe ve sıcak havaya ihtiyaç duyduğundan domates tohumu ekimi için en uygun dönemin mart, nisan ayları olduğunu söyleyebiliriz.

You might be interested:  Rüyada Fırında Ekmek Pişirmek Ne Anlama Gelir?

Domates fidesi ne zaman çıkar?

Domates tohumu ve fidesinin ekim, dikim zamanı don tehlikesinin ortadan kalktığı zaman olan ilkbahar aylarıdır.

Domates tohumu kaç günde fide haline gelir?

Fakat ekim yapacağınız toprağın torf ve elenmiş toprak olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ekilen tohumu tekrar su ile ıslatarak üzerine de naylon poşet kapatmanız gerekir. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra domatesin çimlenmesi fide haline gelmesi için ortalama olarak 15 – 20 gün kadar beklemeniz gerekir.

1 sırık domates kaç kilo verir?

Yani 40-45 adet Mısır koçanı demek. 7 ) Salatalık : Ortalama 25 adet tohum kullanılır. Kök başına 1 kg verimden 25 kg verim.

10 dönüm tarladan kaç ton domates çıkar?

Ayrıca toprak olmadığı için araziyi nadasa bırakma derdi de yok. Geleneksel tarım yöntemiyle bir dönüm araziden yılda ortalama 12 ton domates üretilirken, topraksız tarım serasında aynı büyüklükteki alanda yılda 40 tonun üzerinde ürün elde ediliyor.

1 dönümden kaç kg domates çıkar?

Üretici, 1 dekar seradan 15 ila 20 ton olmak üzere ortalama 18 ton domates alıyor. Komisyon ve vergi sonrası üreticinin geliri kilo başına 2 lira 66 kuruş olarak hesaplanıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *