Çamaşır Telinde Domates Nasıl Kurutulur?

Ben kullanmadığım bir çamaşır askısının iki yan kanadını kapatıp bezi üzerine serdim ve domatesleri üzerine dizdim. Böyle olmasının avantajı boşluk olduğu için alttan da kurumanın olması. Hem de çeşitli hayvan ve böceklerden uzak tutmak. 3-4 gün sonra kuruyanlar ters çevrilir.

En çabuk domates nasıl kurutulur?

✅Malzemeler 1 kase bardak domates dediğimiz salçalık domates Kaya tuzu Hazırlanışı Domatesler güzelce yıkanıp ortadan ikiye kesilir. ✅Tepsilere yerleştirilip üzerlerine kaya tuzu serpilir. ✅Güneşte yaklaşık bir haftada domatesler kurutulur. ✅Afiyetle tüketin.

Ipte domates nasıl kurutulur?

Güneşte tamamen kuruyunca cam kavanozlara aktarabilirsiniz. Eğer yere sererek kurutmak istemiyorsanız, domateslere ip geçirerek güneş gören bir yere asabilirsiniz. Bu sayede domatesler ipte kolayca kuruyacaktır.

Domates kuruturken nelere dikkat edilmeli?

Kurutmak istediğiniz domateslerin üzerine bir miktar tuz serpin. Bu yöntem, domateslerin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır; ancak bir yandan da domateslerin sulanmasına neden olup kurumasını geciktirecektir. Bu nedenle tuz miktarını fazla kaçırmamaya dikkat edin.

Domates kararmadan nasıl kurutulur?

Domates kuruduktan sonra, çok fazla güneşte beklerse, yağmur alırsa, nemli ortamda uzun süre açıkta bekleyip geç kurursa kararır. Rüzgar alan, sabah veya akşam güneş alan bir yere sererseniz kararmadan kurutabilirsiniz.

Kaç kilo domatesten kuru domates çıkar?

14 kilo domatesten 1 kg domates kurusu çıkmaktadır.

You might be interested:  Kara Lahana Nasıl Yapılır?

Domates ipte kurutulur mu?

Domatesler yaklaşık 2 saatte kurutulabilir. Bunun yanı sıra domatesler iyice yıkandıktan sonra ikiye bölünüp ipe dizilir. Domatesler bu şekilde ipte de rahat bir şekilde kurutulur.

Domates kurutması nasıl yapılıyor?

Domateslerinizin küflenmemesi ve daha hızlı bir sürede kuruması için, geceleri domatesleri iç mekana alın. Geceleri sıcaklık düşeceği için dışarıda kaldığında, kuruma süresi uzar. Ertesi sabah olduğunda domateslerinizi yeniden güneşe çıkarın. Alt ve üst yüzeyleri kuruyana kadar kurutma işlemine devam edin.

Güneşte kurutulmuş domates nasıl saklanır?

Kurutulmuş domates nasıl saklanır?

  1. İyice kurumuş olan domatesleri bez torbalarda saklayabilirsiniz.
  2. Kurutulmuş domatesleri bir diğer saklama yöntemi de kavanoza koyup, üzerine kuru defne yaprağı, tane karabiber, kişniş koyarak, üzerini örtecek kadar zeytinyağı ilave edip, kapağını sıkıca kapatmaktır.

Domates kuruturken neden tuz atılır?

Tuz kurutulurken domateslerin küflenmesini engelleyerek fireyi en aza indirir. Ancak tuz eklenerek kurutulan domateslerin tadı doğal ekşimsi domates tadından uzaklaşabiliyor.

Domates kurutmadan önce yıkanır mı?

Ancak sağlığınız açısından en faydalı olan yöntemin, güneşte domates kurutma yöntemi olduğunu unutmayın. Fırında domates kurutmak için ilk olarak domateslerinizi yıkayın. Sap kısımlarını da kestikten sonra dik olrak domateslerinizi kesin. 60 dereceye ayarladığınız fırında yaklaşık 12 saat kadar pişirin.

Domates kurutması nasıl yenir?

Kuru domates yemeklerin içerisinde ya da kahvaltıların yanında direkt olarak tüketilebilmektedir. Sandviçlerin içerisinde, salata çeşitlerinde, ezmelerde tüketilebilen kuru domates kahvaltı sofralarında peynirlerin ya da kızarmış ekmeklerin yanına yakıştırılan bir üründür.

Domates kurusu hangi domatesten yapılır?

Kurutma için en uygun domates

Yumurta biçiminde olan küçük boyutlu domateslerin seçilmesi gerekir. İç kısımları az sulu olanlarda tercih edilebilir ama biz özellikle bol sulu olan cinsleri tercih ediyoruz. Kurutma süresi bir miktar uzun sürer ama daha kaliteli bir domates elde etmiş oluruz.

You might be interested:  Kırmızı Mantarlar Kimin Eseri?

Kahvaltıya domates kurusu nasıl yapılır?

Kuru domatesleri mutfak robotu içine koyun. Üzerine 1 tutam maydanoz, 1 çay kaşığı biber salçası, 1 diş doğranmış sarımsak ekleyin. Son olarak tüm malzemenin üzerine 2 yemek kaşığı limon suyu ve yarım su bardağı kadar da zeytinyağı koyun. Tüm ezme malzemesini mutfak robotundan iyice geçirin.

Kurutulmuş domates nasıl muhafaza edilir?

Domates kurusunu daha uzun süre saklamak için, ağzı kapalı ve hava almayan bir kavanoza koyup kuru ve serin yerde bekletmeniz gerekir. Ayrıca kışlık domateslerinizi zeytinyağı içinde, birkaç diş sarımsak ile bir kavanoza yerleştirip, kapağını sıkıca kapatıp serin bir yerde saklayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *