Bezelye Hangi Besin Içeriğidir?

Bezelye “Pisum sativum” bitkisi tarafından üretilen tohumlardır. Yüzlerce yıldır insanların beslenmesinin bir parçası olmuş ve dünyanın dört bir yanında tüketilmiştir.
½ su bardağı bezelye, aşağıdaki besin değerlerine sahiptir:

 • 60-65 kalori,
 • 11 gram karbonhidrat,
 • 4 gr lif,
 • 4 gr protein,
 • Günlük A vitamini ihtiyacının %34’ü,
 • Günlük K vitamini ihtiyacının %24’ü,
 • Günlük C vitamini ihtiyacının %13’ü,
 • Günlük folat ihtiyacının %12’si,
 • Bezelye hangi besin kaynağıdır?

  100 gr. çiğ (pişirilmemiş) taze bezelye tanesinin besin değerleri şöyle sıralanabilir: 84 kalori, 6,3 gram protein, 14.4 gram karbonhidrat, 0 kolesterol, 0,4 gram yağ, 2 gram lif, 116 miligram fosfor, 26 miligram kalsiyum, 1.9 miligram demir, 2 miligram sodyum, 316 miligram potasyum, 35 miligram magnezyum,

  Bezelye hangi gruba giriyor?

  Sebze Grubunda Yer Alan Besinler

  – Karnabahar, kereviz, soğan, enginar, beyaz lahana gibi beyaz renkli sebzeler, – Mısır, patates ve bezelye gibi karbonhidrat içeriği yüksek olan sebzeler.

  Bezelye karbonhidrat var mı?

  100 gram bezelye besin değeri şöyledir: Karbonhidrat: 15,63 g. Protein: 5,36 g. Yağ: 0,22 g.

  Bezelyenin içinde neler bulunur?

  Besin içeriği bakımından bezelye; demir, magnezyum, diyet lifi, potasyum, folik asit, A vitamini ve C vitamini yönünden oldukça zengindir.

  Bezelye karbonhidrat mi protein mi?

  Bezelye yüksek karbonhidrat içerdiği düşüncesiyle diyetteki bireylerin öncelikli olarak vazgeçtikleri sebzelerin başında yer alır. Ancak bilinenin aksine oldukça tok tutucu bir alternatiftir100 gramında ortalama 18 gr. protein ve 4.5 gr. lif içerir.

  You might be interested:  Tazminatta Yemek Ücreti Nasıl Hesaplanır?

  Bezelyede hangi proteinler var?

  Kalori Bilgisi

  Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
  Karbonhidrat 12.6 g % 4.2
  Lif 5.3 g % 21.2
  Protein 6.7 g % 13.4
  Yağ 0.5 g % 0.8

  Bezelye bakliyat mi sebze mi?

  Dondurulmuş, taze ve konserve çeşitleri bulunmaktadır.Bezelyenin, bakliyat mı yoksa sebze mi olduğu hep karıştırılır.Fakat biz diyetisyenler içerdiği besin öğelerine baktığımız zaman bezelyenin sebze olduğunu kabul ederiz.

  Araka mı bezelye mi?

  Sultani bezelye: Yassı kabuklu ve küçük tohumlu, körpeyken toplanıp taze fasulye gibi kabuğuyla birlikte yenen bezelye çeşididir. Tane bezelye (araka): Kabuklu olarak yenmeyen, yalnız olgunlaşan iri taneleri yenen bezelye çeşididir.

  Bezelye de protein var mı?

  Neredeyse %85’i protein olan bezelye protein tozu, %7 yağ ve %3 karbonhidrat içeriyor.

  Pişmiş bezelye kaç karbonhidrat?

  1 Su Bardağı Taze Bezelye (Pişmiş) 126,00 kaloridir. Taze Bezelye (Pişmiş) içeriğinde 23,45 Karbonhidrat(g), 8,04 Protein(g), 0,33 yağ(g), 8,25 lif(g), 4,50 Sodyum(mg), 406,50 potasyum(mg), 40,50 Kalsiyum(mg), 1201,50 A Vitamini(ui), 21,30 C Vitamini(mg), 2,31 ve Demir barındırır.

  Bezelye diyete uygun mu?

  Kalori değeri yüksek olmayan bezelye, yağ oranı da düşük olduğundan dolayı diyette rahatlıkla tüketilebilir. Fazlalık kilolarını vermek isteyen kadınların diyetlerinde tercih edebilecekleri bezelyenin 100 gramında 4.5 gram lif ile 18 gram protein vardır.

  Diyet yaparken bezelye yenir mi?

  Her besin gurubu gibi bezelye sınırsız tüketilirse kilo aldırır. 1 porsiyon bezelye 3 yemek kaşığıdır ve ortalama 70 kalori içermektedir. Haftanın 1-2 günü öğle ya da akşam yemeğinde ortalama 2-3 porsiyon bezelye tüketimi kilo aldırmaz. Porsiyon kontrolüne dikkat ettiğiniz müddetçe diyette bezelye yenir.

  Bezelyede hangi mineraller var?

  Bünyesinde bulundurduğu A vitamini, C vitamini, K vitamini ve B9 vitamininin yanında potasyum, fosfor, magnezyum kalsiyum, sodyum, demir, selenyum, çinko, bakır ve manganez gibi vücut için son derece önemli mineralleri bulunmaktadır. Ülkemizde de kolaylıkla yetiştirilebilen bezelyenin Latince adı “pisum sativum’dür”.

  You might be interested:  Ruyada Kazanda Yemek Gormek Ne Demek?

  Mısırın içinde ne var?

  Mısır, bol miktarda vitamin ve mineral içermektedir. Vitamin ve mineralin yanı sıra mısırın içerisinde B6 vitamini ile magnezyum, çinko, demir ve potasyum gibi oldukça değerli ve önemli mineraller de bulunmaktadır.

  Çiğ bezelye yemenin faydaları nelerdir?

  – Bir bardak çiğ bezelye 58 miligram C vitamini içerir. Bu içeriği ile erkeklerin günlük C vitamini ihtiyacının %65’ini, kadınlarınsa %77’sini karşılar. B vitamini açısından da oldukça zengindir. – Harika bir prebiyotik etkisi vardır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *