Beyaz Lahana Turşusu Nasıl Yapılır Nefis Yemek Tarifleri?

Beyaz Lahana Turşusu Tarifi Yapılışı Lahana iyice yıkanır ve istediğiniz büyüklükte doğranır. İçme suyu kaynatılıp soğutulur. Lahana kavanoza bastırarak yerleştirilir. Aralarına nohut ve sarımsak serpiştirilir. İçme suyu ve tuz iyice karıştırılır.

Hatay usulü lahana turşusu nasıl yapılır?

Lahanalar parçalanır. Kaynamakta olan suya atılıp 2 dk. haşlandıktan sonra soğuk suya alınıp süzüıür. Bir kavanoza üzüm sirkesi ve karabiber konularak süzülmüş lahana yaprakları eklenerek 15 gün bekletilip servis edilir.

Evde lahana turşusu nasıl?

Lahanaları yıkayıp sterilize ettiğiniz kavanozun içine yerleştirin. Kabuğunu soyup diş diş ayırdığınız sarımsakları lahanaların arasına sıkıştırın. Limon tuzunu sirkeyle karıştırıp lahanaların üzerine dökün. Kavanozun kalan boşluğunu da suyla tamamlayın ve kapağını hava almayacak şekilde sıkıca kapatın.

5 litrelik bidona turşu nasıl kurulur?

5 litrelik kavanozlardan birinin içine 1 su bardağı tuz ve 2 su bardağı sirke eklenir ve tuz üzerine kavanozun üzerini dolduracak kadar su doldurulur ve tuz tamamen eriyene kadar karıştırılır. ( 1 adet yumurta içine atılır eğer batmıyorsa tuzu tamamdır)

Kolay beyaz lahana turşusu nasıl yapılır?

Yapılışı

  1. Turşu için küçük ve sert beyaz lahana kullanın.
  2. Dörde bölüp, bıçakla irice kıyın.
  3. Sarmısakları ayıklayın, ister bütün isterseniz havanda döverek kullanabilirsiniz.
  4. Lahanaları turşu kabına veya cam kavanoza iyice bastırarak yerleştirin.
  5. Lahanaların üstünü kapatacak kadar kaynatılıp soğutulmuş su ilave edin.
You might be interested:  Kanal Tedavisinden Sonra Ne Zaman Yemek Yenir?

5 kiloluk bidona beyaz lahana turşusu nasıl kurulur?

Bidonlara alt tabanına biraz lahana alınır ve iyice bastırılır. Üzerine biraz nohut, sarımsak, havuç, biber, kırmızı havuç eklenir. Üzerine tekrar lahana konur ve iyice bastırılır. Bu işlem bidon iyice dolana kadar yapılır.

En güzel lahana turşusu nasıl yapılır?

Lahanaların üzerine kaya tuzunu ilave edip tuzla beraber ovun. Temiz ve geniş bir kavanoza ovduğunuz lahanaları ekleyin. Aralara kabukları soyulmuş ve iri doğranmış havuçları dizin ve tekrardan lahana ilavesiyle kavanozu doldurun. Kavanozu doldurduktan sonra toz şeker, sarımsak ve sirkeyi ilave edin.

En çabuk lahana turşusu nasıl yapılır?

Kaynayan suyun içerisine sebzeleri atın. 5-8 dakika arası sebzeleri haşlayın. Havuç lahana gibi sert sebzeler kullanacaksanız diğer sebzelerden önce onları atın biraz daha uzun bir süre haşlayın. Hafif haşlanan sebzeleri kevgir yardımıyla süzdürüp bir kabın içerisine alın. Sebzeler soyunca kavanoza aktarın.

1 litre turşu suyuna ne kadar tuz konur?

Ortalama 1 litrelik bir kavanozda turşu yapacaksanız tuz oranı 1,5 yemek kaşığı kadar olmalı. 3,5 su bardağı içme suyu, 1,5 yemek kaşığı tuz ve 150 ml kadar sirke nefis bir turşu yapmanıza yardımcı olacaktır. Bu oranlara bir de dilerseniz limon suyu, limon tuzu gibi malzemeler de ekleyebilirsiniz.

5 kg karışık turşu nasıl kurulur?

Havuç, salatalık, acur ve kırmızı biberler isteğe göre kesilir. 5 litrelik bidonun içine ilk olarak az miktarda beyaz lahanalar konur ve sıkıştırılır. Üzerine havuç, biber, acur, domates ve salatalık eklenir ve tekrar lahana eklenir. Bu şekilde bidon dolana kadar devam edilir.

5 litre turşu suya ne kadar tuz konur?

1 buçuk su bardağı sirke. 1 çay kaşığı limon tuzu. 1 yemek kaşığı toz şeker. 5 yemek kaşığı tuz ve sonradan yarım yemek kaşığı üzerine dökmek için tuz.

You might be interested:  Şoktan Sipariş Nasıl Verilir?

5 kilo salatalık turşusuna ne kadar sirke konur?

(ekşi ve sert turşu sevenler için annemin yöntemi salatalığı kavanoza doldurun, üzerine su doldurun ve o suyu boşaltın bir kaba ve ölçün 8 su bardağı su ise 3 su bardağı ya da 4 su bardağı sirke kullanın 5 kiloluk kavanoza 3 yemek kaşığı dolusu kaya tuzu 1 yemek kaşığı limon tuzu 1 yemek kaşığı şeker.)

Turşunun sert olması için ne yapmalı?

Musluk suyunu bir gece dinlendirin

Salamura için kullanılan musluk suyunun en az bir gece dinlendirilmesi gerekiyor. 2 kilogram hazırlanacak turşu için 200 gram ince kaya tuzu kullanılıyor. Kaya tuzu, bir gece dinlendirilen suyun içinde iyice eritiliyor.

Lahana turşusu erimemesi için ne yapmalı?

Lahanayı kavanoza dizerken aralara, nohut, havuç ve sarımsağı da ilave edin. En son limon tuzunu koyup, üzerine sirke ve suyu ilave edin. Limon dilimini de en üstüne kapatıp, kavanozu sıkıca kapatın. Bir kere ters çevirin ve karanlık bir ortamda 10-15 gün dönmesini bekleyin.

Sıcak suyla lahana turşu nasıl yapılır?

2,5 litrelik şişe için; 2,5-3 yemek kaşığı kaya tuzu, 1 tatlı kaşığı toz şeker ve 2 tatlı kaşığı limon tuzu ekleyelim. Üzerine 1 su bardağı sirke ve şişenin ağzına kadar da kaynar su ekleyelim. Kavanozun kapağını sıkıca kapatıp bir kaç kere alt üst edip içine eklediklerimizin homojen bir şekilde karışmasını sağlayalım.

10 kiloluk bidona lahana turşusu nasıl yapılır?

Bidonun tabanına 8-10 adet sarımsak soyup koyun. Üzerine doğradığımız lahanaları ilave edin. Bidon ağzına kadar dolsun, daha sonra derin bir kapta su, sirke, tuz ve limon tuzunu ekleyip karıştıralım ve lahananın üzerine ilave edelim. Ağzını sıkıca kapatalım, 1 ay kadar bekletip sonra da afiyetle yiyelim .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *