Asma Domates Nasıl Yetiştirilir?

Tek sıra dikimde 100*40 veya 110*35 cm. sıra arası ve sıra üzeri sıklıkta fideler dikilir. Çift sıra dikimde ise fide sıklığı 100*60*50, 100*50*50 veya 110*50*50 cm. olabilmektedir. Dikimden sonra can suyu verilir, fazla bekletilmeden çapa yapılarak fidelerin kök boğazları gevşek toprakla doldurulur.

Asma domates nedir?

Sera üretimi için uygun olan sırık domates tipidir. Belli bir dönemden sonra bitkinin boyuna büyümesi durmaktadır. Bunun sebebi, toprak yüzeyine çıkan fidede 2 ila 7 yapraklı boğum oluştuğunda, sürgün ucunda başkalaşım meydana gelerek çiçek tomurcuğunun oluşmasıdır.

Verimli domates nasıl yetişir?

Domates tarlada ve saksıda yetiştirmek için uygun bir sebzedir. Domates fidesi ekildiği toprakta ne çok altta ne de çok üstte bulunmalıdır. Yeterli güneş ve bol su ile beslenen domates fideleri kısa sürede gelişmeye başlarlar. Ancak domatesin toprağı soğuksa, çimlenme yavaşlayacağından gelişme hızı da düşer.

Salkim domates nasıl Yetistirilir?

Hendeklere açılan sırık yerlerine sırıklar veya çubuklar dikilmektedir. Daha sonra, 3. yaprağın altından ipe alma işlemi yapılması gerekmektedir. Her 30-35 cm’de bir iple gövde sırığa bağlanıp bitki, sırık boyunca düzeltilmektedir. Daha sonra, koltuk alma, uç alma ve yaprak alma işlemi yapılması germektedir.

Domatesin verimli olmasi icin ne yapmali?

Domates verimini arttırmak için gübreleme yapmak gerekli olmaktadır. Bununla birlikte iklim, toprak isteği, sıcaklık, toprak hazırlığı, sulama, çapalama ve bakım işlemleri de verimi arttıran diğer yöntemler olmaktadır.

You might be interested:  Kara Lahana Hangi Hastalıklara Iyi Gelir?

Oturak domates mi sırık domates mi?

Oturak domatesler belli bir boya geldikten sonra uzamaz ama sırıklar uzamaya devam eder. Filizleri almışsınız oturak domatesler yan dallardan da meyve alınıyor. Sırıklarda genelde tek gövde halinde yetiştiriliyor.

Domatese çok su verilirse ne olur?

Fazla su, bitkilerin gövdelerinde kalınlaşmaya ve yapraklarında genişlemeye neden olur.

Domates ektikten sonra bakımı nasıl yapılır?

Domates ektikten sonra bakım nasıl yapılmaktadır? Derin sürümle hazır olan toprak, sonbaharda 3-4 ton/da ahır gübresi alır. İlkbaharda ise karık hazırlığından önce taban gübresi alır. Fosforlu gübrenin tamamı gider. Diğerlerin üçte biri taban gübresi olarak gider.

Domates hangi gübreyi sever?

Domates hangi gübreyi sever yerine hangi besin maddelerine ne kadar ihtiyaç duyduğuna odaklanmalıyız. Domates bitkileri için azot, fosfor ve potasyum gibi makro besinlerin yanı sıra magnezyum, kalsiyum, bor ve çinko gibi temel mikro besinlere ihtiyaç duyar.

Bahçede domates nasıl ekilir?

Saksının 3 te birini verimli bahçe toprağı ile doldurup domates fidesini buraya dikin. Bitki gelişip gübreleme dönemi gelince, organik gübre karıştırdığınız bahçe toprağını saksınıza yavaş yavaş ekleyin. Her seferinde domatesiniz yeni eklediğiniz toprağa kök salacak ve saçak kökler taze gübreyi daha rahat alacaktır.

Domates toprağa nasıl ekilir?

Doldurduğunuz toprağın üst kısmını hafifçe açtırıp domates tohumlarınızı içine yerleştirin ve üzerini yaklaşık 1 santimetre kadar toprakla kapatın. Tohumların ne çok derinde ne de çok yüzeyde olması gerekiyor, 1 santimetre derinde olması çimlenmesini beklerken değerlendirebileceğiniz ideal derinlik.

Domates fidesi güneşi sever mi?

Güneşi sever. Gün içerisinde 6-8 saat güneş alabilir.

Domateste yüksek verim nasıl alınır?

Dekara 40 kg, taban gübresi 20 potasyum sülfat gübresi kullanılması gerekmektedir. Domates veriminin yüksek oranda olması için gübreleme önemli olmaktadır. Düzenli sulamalarda domatesin çatlamasına önlem alınmaktadır. Bu şekilde, ürün verim ve kalitesi artmaktadır.

You might be interested:  Yemek Sepeti Bakiye Nasıl Kullanılır?

Domateslere ne zaman gübre verilir?

Kumlu ve hafif, geçirgenliği fazla topraklarda, gübre; ekim veya dikimden sonra verilirken ağır bünyeli, geçirgenliği az olan topraklarda ekim veya dikimden önce verilmelidir.

Domatese ilaç ne zaman atılır?

İlaçlamanın ilk belirtilerin görüldüğü zaman veya çiçeklenme döneminin başında 10 gün arayla yapılması gerekiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *