Ankarada Domates Tohumu Ne Zaman Ekilir?

Ankara’da mart ayının 15’inden itibaren domates, biber, bezelye, havuç, kabak, dereotu, karnabahar, patlıcan, salatalık, mısır, maydanoz, roka, pırasa, marul, tere, ıspanak, fasulye gibi sebzelerin tohumu toprakla buluşmaya başladı.

Domates tohumu ne zaman ekilir?

Domates, yetişmek için güneşe ve sıcak havaya ihtiyaç duyduğundan domates tohumu ekimi için en uygun dönemin mart, nisan ayları olduğunu söyleyebiliriz.

Ankarada domates fidesi ne zaman ekilir?

Ankara’da sebze dikimi yavaş yavaş başladı. Sabırsızlar fidelerini dikti ancak Ankara’da sebze fidesi dikimi için en doğru zaman Mayıs ayının 10′undan sonradır. Hala akşamları soğuk geçiyor sebze fideleri gece büyür, geceler soğuk olursa bitki gelişmez. Bu yüzden biraz daha bekleyin.

Tohumlar hangi ayda ekilir?

Tohum ekimi Mayıs aylarına doğru sıcak aylarda yapılmalıdır. Tohum ekimi yapılacağı zaman bahçenin uygun derinlikte kazılması gerekir. Toprak beklendikten sonra toprak havalandırılır ve tohum ekimi için hazır bir hale getirilir.

Domates tohumu kaç günde çıkar?

Fakat ekim yapacağınız toprağın torf ve elenmiş toprak olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ekilen tohumu tekrar su ile ıslatarak üzerine de naylon poşet kapatmanız gerekir. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra domatesin çimlenmesi fide haline gelmesi için ortalama olarak 15 – 20 gün kadar beklemeniz gerekir.

You might be interested:  Mor Lahana Salataya Nasıl Doğranır?

Domates çekirdeği nasıl Filizlendirilir?

işlenmiş toprağa domates tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 1 cm arasında kapatınız.Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 15-20 gün gün içerisinde gerçekleşecektir.

Domates kaç ayda çıkar?

Açık tarlada yetiştirilen domates, tohum ekiminden sonra 80-100 gün içinde, fide dikiminden sonra ise 60-80 gün arasında hasatlık hale geliyor. Serada yetiştirilen domatesler, 60-70 gün sonra hasat edilmeye başlanıyor.

Domates fidesi toprağa ne zaman ekilir?

Domates tohumu ve fidesinin ekim, dikim zamanı don tehlikesinin ortadan kalktığı zaman olan ilkbahar aylarıdır. Domates tohumunun ekiminde havanın ve toprağın ısısı çok önemlidir. Hava sıcaklığı 12 derece ile 15 derece arasında olmalıdır.

Domates hangi mevsimde olur?

Domates yaz aylarında en fazla yetiştirilen bitkiler arasında yer alır. Ancak günümüzde tarım alanında yaşanan gelişmeler sayesinde artık 4 mevsim boyunca domates üretebilmek mümkün olabiliyor. Fakat en sağlıklı ve lezzetli olan domates yaz aylarında doğal koşullar altında yetişen domateslerdir.

Domatese kaç günde bir su verilir?

Kurak bölge şartlarında domatesin su ihtiyacı genel olarak şöyle bir dağılım gösterir; Mayıs ayında 3 günde bir su, Haziran ayında 2 günde bir su, Temmuz ayında 6 günde 5 su, Ağustos ayında 7 günde 4 su, Eylül ayında haftada bir olmak üzere toplam 18 kez sulanmalıdır.

Biber ekim zamanı ne zaman?

Biber Tohumu Ne Zaman Ekilir ve Dikilir? Biber tohumu da pek çok bitkide olduğu gibi ilkbaharda ekilir. biber tohumu genellikle Mayıs ayının son günleri yahut Nisan ayının başlarında ekilir. Bulunduğumuz bölgenin iklim koşullarına göre de bu zaman değişiklik göstere bilmektedir.

Bamya ekim zamanı ne zaman?

Ekim tarihi hava ve toprak sıcaklığına ve toprağın tavına göre belirlenir ve belirli bir yöre için genellikle 15-20 gün sürer. – Marmara bölgesi için ekim zamanı 25 Nisan günlerinde başlar, yaklaşık 1 ay sürer. – Ege ve Akdeniz bölgelerinde ekimler yöre şartlarına göre Ocak- Mart gibi geniş bir periyotta yapılır.

You might be interested:  Patates Hasadı Ne Zaman?

Ekim ayında hangi tohumlar ekilir?

Ekim Ayında Hangi Sebze Ekilir?

 • Marul.
 • Karnabahar.
 • Turp.
 • Lahana.
 • Kereviz.
 • Soğan.
 • Sarımsak.
 • Brokoli.
 • Tohumdan fide kaç günde çıkar?

  Fideler tohumların çimlenmesinden itibaren yaklaşık 45 – 50 günde tarlaya ekilecek hale gelirler. Bu ortalama bir süredir.

  Biber tohumu kaç günde çıkar?

  işlenmiş toprağa biber tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 0,5-1 cm arasında kapatınız.Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 12-20 gün içerisinde gerçekleşecektir.

  Salatalık tohumu kaç günde çıkar?

  Salatalık nemli bezde ya da bir suyun içinde kolay bir şekilde çimlenebilir. Nemli bir bezde ya da suyun içinde 3 gün gibi kısa bir sürede salatalık tohumunun çimlenmesi mümkündür. Bahçede ya da tarlada salatalık yetiştirilecekse tohumların çimlenmesi yaklaşık olarak 8 ile 10 gün arasını bulabilir.

  Kışlık sebze tohumları ne zaman ekilir?

  Ilıman iklimin hakim olduğu bölgelerimizde kasım ve aralık aylarında, soğuk ve toprak düzeyinde don tehlikesinin olduğu yerlerde ise mart ve nisan aylarında dikilir.

  Ekim ayında hangi tohumlar ekilir?

  Ekim Ayında Hangi Sebze Ekilir?

 • Marul.
 • Karnabahar.
 • Turp.
 • Lahana.
 • Kereviz.
 • Soğan.
 • Sarımsak.
 • Brokoli.
 • Domates ve biber fidesi ne zaman dikilir?

  Domates tohumu ve fidesinin ekim, dikim zamanı don tehlikesinin ortadan kalktığı zaman olan ilkbahar aylarıdır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *